Dekoratif Cam Şişe Süsleme

Dekoratif cam şişe yapmak için sadece birkaç malzeme yeterli. Çöpe atacağınıza cam şişeleri değerlendirin. Süsleyerek şişelerinizi dekorasyonda kullanın.

Cam şişeleri dekoratif birer obje olarak kullanmaya ne dersiniz? Atmak üzere bir kenara ayırdığınız cam şişeleri kesip boyayarak dekoratif bir objeye dönüştürebilirsiniz. Cam kesici alet ve evinizdeki malzemelerle kolayca cam vazolar yapabilirsiniz. Cam kesmek de düşündüğünüz kadar zor değil.

Cam şişeler
Cam şişeler

Dekoratif Cam Şişe Yapımı

 • Cam şişe
 • Cam kesme aleti (Nalburdan alabilirsiniz.)
 • Kalın eldiven
 • Büyük tencere
 • Kalın zımpara kağıdı
 • İnce zımpara kağıdı

Kullanacağınız cam şişenin üzerinde etiket varsa, öncelikle o etiketleri sökün. Bunu kolayca yapabilmek için etikete sıcak su dökebilirsiniz.

Tencerenin içine su koyun ve suyu kaynatmaya başlayın.

Etiketini söktükten sonra şişeyi yıkayın ve silin. Ardından cam kesme aleti ile camı dilediğiniz yerinden işaretleyin. Cam kesme aletini şişenin etrafında gezdirmeniz yeterli.

Kalın eldivenleriniz giyin. Şişeyi kaynattığınız tencerenin içine koyun ve şişeyi işaretlediğiniz yerden çıkana kadar çevirin. Ardından şişenin en az 30 saniye suyun içinde kalmasını sağlayın.

Daha sonra şişeyi sıcak sudan çıkarıp soğuk suya atın. Bu noktada şişenin işaretlediğiniz yerden kırılmış olmasına dikkat etmelisiniz. Eğer işaretlediğiniz yerden kopmamışsa sıcak sudaki işleme devam etmelisiniz.

Dekoratif Cam Şişe Yapımı

Şişeyi soğuk sudan alıp pürüzlü yerlerini zımparalayın. Pütürlü yerleri gidermek için kanlı zımpara kullanın.

Elde ettiğiniz cam kapları vazo, bardak, mumluk olarak kullanabilirsiniz. Dilerseniz cam boyası ile boyayarak renklendirebilirsiniz.

İşte dekoratif şişelerin hazır. Dilediğiniz her camı kesmek için de bu yöntemi kullanabilirsiniz.

Cam Şişe Nasıl Süslenir?

Şişeleri farklı amaçlarla kullanabilirsiniz. İsterseniz süsleyerek dekoratif obje olarak kullanın. İsterseniz vazo olarak kullanın.

Vazo Yapın

Evdeki malzemeleri kullanarak sıfır maliyetle çok hoş dekoratif objeler yapın. Bir DIY Kendin Yap projesi olarak masanızın üzeri için farklı olduğu kadar estetik de görünen dekoratif süs objeleri tasarlayabilirsiniz. Her evde bulunan malzemelerle kolayca hazırlayabileceğiniz dekoratif bir masaüstü süs objesi ile evinizin dekorasyonuna katkı sağlamanız mümkün.

Malzemeler:

 • Cam vazo veya kase
 • Suyu renklendirmek için mürekkep
 • Kalanşo bitkisinin çiçekleri
 • Su

Hazırlanışı:

1. Cam vazo ya da kasenizin içini su ile doldurun.

2. Suyu renklendirmek için birkaç damla mavi mürekkep damlatın. Farklı renkler elde etmek için yine farklı renkte mürekkep kullanabilir ya da renkli gramofon kağıtlarını suyun içine batırıp çıkartmak suretiyle suyu renklendirebilirsiniz.

3. Son olarak evinizdeki kalanşo bitkisinin çiçeklerini sapsız olarak suyun üzerine bırakabilirsiniz.

Dakikalar içinde hazırlayabileceğiniz bu dekoratif süs objesini evinizdeki masa veya raflar üzerinde sergileyerek, hoş bir görünüm elde edebilirsiniz.

Cam şişe
Cam şişe

Obje Yapın

Boş şişelerinizi boncuklarla süsleyerek, evinizde aksesuar olarak kullanın.

Malzemeler

 1. Renkli boş bir şişe
 2. İğne
 3. Misina
 4. Şişenin rengine uygun iki farklı renkte boncuk
 5. Sarkıt damla boncuk( Boncukların ucundan sarkıtılacak damla boncuk )

Hazırlanışı

Kullanacağınız şişenin temiz olduğundan emin olun. Eğer temiz değilse, şişeyi yıkayın ve kuruması için bekleyin.
İki farklı renkteki boncukları iğne yardımıyla misinaya geçirin. Boncuk diziminiz bittikten sonra misinayı şişenin boğaz kısmına döndürerek sarın.

Aynı boyda yedi tane daha misina kesin. Misinanın boyunu şişenizin boyuna göre ayarlayın. Daha sonra misinaya iğne yardımıyla boncukları dizin. Dizim işlemi tamamlandığında uçlarına damla şeklindeki sarkıtları takın.

Bu boncukları başlarını şişeye sardığınız boncuk kısmına çaprazlamasına bağlayın. Fakat boncukların üst üste durması için sağa sola gelecek olan boncukları yapmış olduğunuz boncuklara çapraz şekilde tutturun.

Saksı Yapın

Evlerde kullanılmayan su, kola veya diğer pet şişelerden saksı yapabilirsiniz. Bu işlem son derece basit olmakla birlikte, geri dönüşüme de katkıda bulunacaktır.

Pet şişeden saksı yapımı için ihtiyacınız olan malzemeler; pet şişe, kesici alet, sprey boya ve CD, mukavva gibi sert yapıdan oluşan ürünlerdir.

 • Pet şişenizi, kesici alet yardımıyla ortadan ikiye bölün,
 • Sprey boya ile şişenin her iki parçasını ve kullanacağınız sert yapıdan oluşan malzemeyi boyayın,
 • Şişenin üst kısmını değerlendirmek için, kapağını kapattıktan sonra ters çevirip, sert yapıdan oluşan malzemeye (CD, mukavva vb.) yapıştırın,
 • Son adım olarak, şişe içerisine toprak ve bitkilerinizi yerleştirin.

Pet şişeden saksı yapımı, görüldüğü gibi son derece basit. Bu işlemi, birbirinden farklı boyutlardaki şişeler ile yapabilir, ardından saksılarınızı yan yana dizerek oldukça hoş bir görünüm oluşturabilirsiniz. Şişeleri boyadıktan sonra üzerlerine sim dağıtabilir veya sevdiğiniz herhangi bir dekoratif ürünü üzerlerine yapıştırabilirsiniz.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu