Dekoratif Cam Şişeler Nasıl Yapılır?

Cam şişeleri dekoratif birer obje olarak kullanmaya ne dersiniz? Atmak üzere bir kenara ayırdığınız cam şişeleri kesip boyayarak dekoratif bir objeye dönüştürebilirsiniz.

Cam kesici alet ve evinizdeki malzemelerle kolayca cam vazolar yapabilirsiniz. Cam kesmek de düşündüğünüz kadar zor değil.

Mazlemeler

  • Cam şişe
  • Cam kesme aleti (Nalburdan alabilirsiniz.)
  • Kalın eldiven
  • Büyük tencere
  • Kalın zımpara kağıdı
  • İnce zımpara kağıdı

Dekoratif Cam Şişe

Dekoratif Cam Şişe Yapımı

Kullanacağınız cam şişenin üzerinde etiket varsa, öncelikle o etiketleri sökün. Bunu kolayca yapabilmek için etikete sıcak su dökebilirsiniz.

Tencerenin içine su koyun ve suyu kaynatmaya başlayın.

Etiketini söktükten sonra şişeyi yıkayın ve silin. Ardından cam kesme aleti ile camı dilediğiniz yerinden işaretleyin. Cam kesme aletini şişenin etrafında gezdirmeniz yeterli.

Kalın eldivenleriniz giyin. Şişeyi kaynattığınız tencerenin içine koyun ve şişeyi işaretlediğiniz yerden çıkana kadar çevirin. Ardından şişenin en az 30 saniye suyun içinde kalmasını sağlayın.

Daha sonra şişeyi sıcak sudan çıkarıp soğuk suya atın. Bu noktada şişenin işaretlediğiniz yerden kırılmış olmasına dikkat etmelisiniz. Eğer işaretlediğiniz yerden kopmamışsa sıcak sudaki işleme devam etmelisiniz.

Dekoratif Cam Şişe Yapımı

Şişeyi soğuk sudan alıp pürüzlü yerlerini zımparalayın. Pütürlü yerleri gidermek için kanlı zımpara kullanın.

Elde ettiğiniz cam kapları vazo, bardak, mumluk olarak kullanabilirsiniz. Dilerseniz cam boyası ile boyayarak renklendirebilirsiniz.

İşte dekoratif şişelerin hazır. Dilediğiniz her camı kesmek için de bu yöntemi kullanabilirsiniz.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu