Dekoratif Duvar Rafı

Dekoratif duvar rafı ile dekorasyonunuzu şekillendirin. Açık raflar kullanarak daha çok eşya saklayın. Raflar, ev dekorasyonuna renk ve karakter katıyor. Raflarla depolama ve teşhir için alan yaratın.

Raflar, birçok eşyayı organize etmenin en iyi yolu olmakla birlikte, evin dekorasyonu ile uyum içinde tasarlanırsa, bulunduğu odaya depolama alanının yanında stil de katar.

Açık raf sistemleri
Açık raf sistemleri

Açık Raf Sistemleri

Açık raf sistemleri, büyüklüğü ne olursa olsun, her boyuttaki odaya uygundur. Başucu kitaplarınız, biblo ve aksesuarlarınız için toparlayıcı ve duvarınıza şık bir görünüm veren, açık raf sistemlerini tercih edebilirsiniz. Açık renk duvarlarda, yine açık tonlarda raflar kullanabilirsiniz.

Odanızda, tezatlık oluşturmak isterseniz, kırmızı ve mavinin koyu tonları ideal bir seçim olacaktır. Rafların haricinde, açık saklama sistemlerinden dekoratif sepetleri kullanabilirsiniz. Takılarınız ve aksesuarlarınız için, nötr renklerdeki küçük sepetler işinize yarayabilir. Rafları kullanırken, raflarda yığılma olmamasına dikkat edin. Kalabalık ve dağınık bir görüntü, odanızın görünümünü olumsuz etkiler. Küçük ahşap kutular alıp, kendi zevkinize göre renklendirip süsleyin. Sepetler ve kutular, kitaplarınızın ön kısmında yer alarak, raflarınıza daha zengin bir görünüm katacaktır.

Kapaklı dolaplar yerine, daha modern ve hoş görünümlü olan açık raf sistemlerini tercih edin; odanızdaki havanın nasıl değiştiğini fark edeceksiniz.

Dekoratif Duvar Rafı ile Dekorasyon

Raf seçerken veya tasarlarken, göz önünde bulundurulması gereken birkaç faktör bulunur. Öncelikle, odanın mimarisi ile uyum içinde olmaları gerekir. Bunun için mevcut pervaz ve süpürgelik gibi detayları tekrar edebilirler. Bir başka alternatif de, odanın oranlarını ve genel havasını aynalamaktır. Rafların, taşıyacakları eşyalar ile de uyum içinde olması gerekir. Aynı stilde veya aynı malzemeden olmaları şart değildir ama raf ile taşıdığı eşyanın birbirini tamamlaması gerekir. Örneğin; porselen bir koleksiyonun basit ahşap bir raf üzerine yerleştirilmesi uygun değildir. Kalın sanat kitapları için de ağırlığı taşıyabilecek dayanıklılıkta raflar gerekir.

Rafların mevcut alanı ekonomik bir şekilde kullanması idealdir. Genellikle 40 cm’den derin değillerdir ve diğer mobilyaların giremediği yerlere girebilirler. Bir raf seti, dar bir holü bir kütüphaneye veya iki pencere arasındaki dar bir duvarı favori koleksiyonunuzu sergilediğiniz vitrine dönüştürebilir. Tek bir raf da, tam ihtiyaç duyduğunuz yerde, gerekli eşyaları taşıyarak, derli toplu bir görünüm sağlamak için idealdir.

Son olarak, raflar evinizdeki yaşam alışkanlıklarınız ile uyum içinde olmalıdır. Tek, büyük bir kitaplık tasarlamak yerine, her oda için bir kitaplığın daha kullanışlı olup, olmadığını düşünün; yemek kitaplarınız için bir tane, bahçecilik kitaplarınız için bir tane, romanlarınız için bir tane. Rafların en büyük özelliği, eşyalarınızı düzenli bir biçimde tutarken, elinizin altında da olmalarını sağlamaktır.

Evinizdeki kullanım alışkanlıklarınıza, mevcut eşyalarınıza ve evin genel dekorasyonuna sadık kalarak, ideal raf seçimini yapabilir veya hayalinizdeki rafları tasarlayabilirsiniz.

Dekoratif raf
Dekoratif raf

Kitap Rafı Tasarlayın

Görünmez kitap rafları yapmak ister misiniz? Duvarlarınıza şık bir görünüm kazandırmak ve aynı zamanda yerden tasarruf etmek isterseniz, kitaplarınızı yine kitaplardan yapmış olduğunuz raflara yerleştirebilirsiniz.  Hem raf hem de dekoratif bir parça olarak kullanabileceğiniz kitaplık ünitesi evinizi güzelleştirecek. İşte dekoratif duvar rafı yapımı.

Kitap Raf Nasıl Yapılır?

  • Tekrar okumak istemeyeceğiniz uygun bir kitap seçin. Bu kitap taşıyıcı olacağından, büyük ciltli bir kitap seçmek yerinde bir tercih olacaktır.
  • Kulanacağınız kitabın arka kapağını açın ve mezura yardımıyla orta noktasını bulun.
  • Orta noktasını bulduğunuz yeri L şeklinde bir dirsekle işaretleyin.
  • L şeklindeki dirsekle işaretlediğiniz kısmı dirseğin kitabın içine sığacağı derinlikte kesin.
  • Kitata dirsğin deliklerine denk gelecek şekilde iki delik açın ve dirseği buraya yerleştirin.
  • Kitabın dirseği yerleştirdiğiniz arka sayfasını tutkal sürüp yapıştırın. Kuruması için 8-12 saat bekleyin.
  • Üzerinde delikleri bulunan dirseği vida yardımıyla kitaba monte edin. Deliklere vida takarak sayfaları sabitleyin. Dirseğin kitaba tam yerleştiğinden emin olun.
  • Rafı monte edebileceğiniz uygun bir duvar bulun.
  • Kitaba monte ettiğiniz L dirseğin boşta kalan kısmını vida kullanarak duvara monte edin.
  • Dilerseniz L dirseği de seçeceğiniz başka kitap yardımıyla kamufle edebilirsiniz.

Bu yöntemle birden çok kitabı alt alta ya da üst üste duvara monte edebilir ve şık bir raf ünitesi elde edebilirsiniz. Yaptığınızı üniteyi taşıyabileceği ağırlığı hesaplayarak ister kitaplık ya da istediğiniz objeleri koymak için, isterseniz de pano gibi kullanabilirsiniz.

Raf dekrasyonu
Raf dekorasyonu

Raf Temizliği Nasıl Yapılır?

Raflarınızın temiz kalması için, yapışkanlı folyolardan yardım alabilirsiniz.

Sık sık kullanılan alanlardan biri olan raflar sağlık açısından daima temiz tutulmalıdır. Raflarının hijyenik olmasını sağlamak için, raflarınızın üzerini yapışkanlı folyolar ile kaplayabilirsiniz. Raflarınızın boyutlarında yapışkanlı folyoları kesip, düzgün bir şekilde yapışmasını sağlamak için, yapışkanın altındaki koruma kâğıdını yavaş yavaş çekmeli ve bir yandan da elinize yapıştırdığınız kısımları bastırmalısınız. Böylece folyonuzun düzgün bir şekilde rafa yapışmasını sağlayacaksınız.

Raflarınıza yapıştırdığınız folyolarınızı düzenli olarak değiştirerek, raflarınızda hijyenik bir kullanım sağlamış olacaksınız. Hatta böylece raflarınıza da farklı bir hava katmış olursunuz.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu