Dekoratif Klasik Şömineler

Doğal gazın evlere  gelmesiyle daha ısınmada daha pratik olduğu yöntemler tercih edilmeye başlandı. Bazı konutlarda ise merkezi ısıtma ve soğutma sistemleri kullanılmaktadır. Fakat oldukça dekoratif olan şömineler de evlerde tercih edilmeyi sürdürmektedir.

Şöminelerin mekanlara kattığı atmosferin yerini petekler dolduramamaktadır. Şöminelerle evlerinizde sıcak ortamlar oluşturabilir, harika dekorlar elde edebilirsiniz. Şömine seçiminde renkler, modeller ve yerleşime karar vermeniz gerekir.

Klasik Şömine

Klasik şömineler evlere nostaljik bir hava atmaktadır. Doğayı ve ahşabın doğal yapısını evinize getirmek istiyorsanız ve nostaljiden hoşlanıyorsanız siz de evinizi klasik bir şömineyle dekore edebilirsiniz. Klasik tarz şömineler, İngiliz tarzı ya da romantik tarz dekorasyonlar ile tamamlanmaktadır.

Şömineler mekanlarda dekorasyonun odak noktası haline gelirler. Klasik şömineler deyince akla hemen taş döşemeler gelir. Kırmızı ya da krem rengi taş döşemelerin içine yerleştirilmiş klasik şömineler mekanlara geçmiş günleri taşıyorlar.

Klasik tarzı evinize yansıtmak istiyorsanız şöminenizi Duvarlarınızla bir bütün olarak düşünebilirsiniz. Şöminenizin bulunduğu duvarı soğuk kış akşamları için sıcacık bir köşe haline getirebilirsiniz. Şöminenizin karşısına yerleştireceğiniz rahat bir koltukla kışın keyfini burada çıkarabilirsiniz.

Geniş bir salonunuz varsa şöminenizin ebatlarını da büyük tercih edebilirsiniz. Bir kolon boyuna inen şömineniz odanızın doğal bir parçası gibi görünecektir. Aynı zamanda böyle bir dekorastonda ahşap tonları tercih ederseniz, eviniz de daha doğal bir atmosfere bürünecektir.

Klasik Şömine

Dilerseniz şöminenizi sadece kış ve sonbahar aylarında ısınma amaçlı kullanmak yerine yaz ve bahar ayları için de dekoratif hale getirtebilirsiniz. Çift hazneli tercih edeceğiniz klasik şömine salonunuzun yıldızı olacaktır. Şöminenizin üst kısmını da raf olarak kullanabilirsiniz.

Evlerde şömine kullanmaya karar verildiğinde teknik imkanlar da gözden geçirilmelidir. Özellikle klasik tarzda şömineler için yerleşim özelliklerinin düşünülmesi gerekir. Mümkünse bir eve taşınmadan önce şömine kurulumunun yapılması uygun olur.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu