Dekoratif Mutfak Adası Örnekleri

Modern tasarımlarında mutfak adaları mutfaklara işlevsellik ve kullanım kolaylığı sağlamaktadır. Hemen hemen her mutfağa kolaylıkla adapte edilebilen ada tezgahlar, eklendikleri mutfaklara güzellik de katar.

Geniş bir mutfağınız varsa, mutfağınızın ortasına bir ada tezgah ekleyebilirsiniz. Bunun için mutfak mobilyalarınızı değiştirmeniz de gerekmez. Dilerseniz mutfak mobilyalarınızla uyumlu renklerde ada tezgah tercih ederek dekorasyonunuzu zenginleştirebilirsiniz.

Mutfağınızı bütünüyle yenilemek istiyorsanız hazır mutfak tasarımlarını tercih edebilirsiniz. Böylece özel tasarımları kullanma imkanı bulmuş olursunuz.

Ada tezgah ekletmek için mutfağınız çok büyük olması gerekmez. Ayrı bir mutfağınızın olması da şart değil. Eğer küçük bir mutfağınız varsa, mutfağınızın ebatlarına uygun boyutlarda bir ada tezgah tercih edebilirsiniz. Bunun haricinde eğer açık mutfağınız varsa, ada tezgahı mutfakla salon arasında sınır olarak kullanabilirsiniz.

Mutfak adasını yemek yapma alanı olarak kullanabileceğiniz gibi yemek yeme, çalışma masası vs. şeklinde de kullanabilirsiniz. Özellikle açık mutfağınız varsa ada tezgahınızı bir toplanma alanı olarak düşünebilirsiniz.

Ada tezgahınızın şekline mutfağınızın ya da salonunuzun mimarı yapısına göre karar vermelisiniz. Oval, dikdörtgen ya da kare olmak üzere farklı şekillerde bir tezgah tercih edebilirsiniz. Tezgahı mutfakta hareketinizi sınırlamayacak şekilde konumlandırmalısınız.

Genelde mutfakların ortası atıl durumdadır, pek kullanılmaz. Ada tezgah bu atıl alanı da kullanılır hale getirir. Üstelik ada tezgahınızın yanlarına dolap ya da raf şeklinde kullanabilirsiniz. Böylece mutfakta daha çok depolama alanınız olur.

Mutfak adanızın üzerine sarkıt lamba alarak mutfağınızda şık bir atmosfer yaratabilirsiniz. Bu ışık tezgahta yemek yerken ya da çalışırken size kolaylık da sağlar.

Açık mutfağınız varsa ve ada tezgahınız salonunuzu da etkiliyorsa rengine salonunuzu da düşünerek karar verebilirsiniz. Aynı zamanda şeklini ve boyutunu da salonunuza göre düşünmelisiniz.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu