Dekoratif Yastık Modelleri

Dekoratif yastık modelleri nelerdir? Yastık dekorasyonda nasıl kullanılır? Yastık dekorasyonuna dair merak ettiğin her şey bu yazıda.

Dekorasyonunuzda spor bir görüntü tercih ediyorsanız, bol sayıda yastık kullanabilirsiniz. Koltuklarınızın daha renkli bir görünüme kavuşmasını istiyorsanız, bol sayıda yastık kullanın. Ancak yastık kullanırken bazı öncelikleri göz önünde bulundurun. Öncelikle, dekorasyonunuza uygun renklerde yastıklar tercih edin. Bunun yanı sıra, yastıklarınızın aynı boy ve büyüklüklerde olmasındansa, farklı form ve büyüklerde olmasının, dekorasyonunuzda farklılık yaratacağını unutmayın.

Başın altına koymak veya sırtı dayamak için kullanılan; içi yün, pamuk, kuş tüyü, ot vb. ile doldurulmuş küçük yastıklardır. Dekoratif yastık koltuk, kanepe, divan ve yatak üzerinde kullanışlı ve dekoru tamamlayan unsurlardır. Bunlar Türk toplumunda çok kullanılmış asırlarca evin en önemli eşyalarından biri olmuştur.

Dekorasyonda Yastık Kullanımı

Dekoratif yastık farklı ebatlarda ve kumaşlarda kullanılarak, evin havasını değiştirebilir. Kullanıldığı alana hareket katar. Desenli yastıklar sade bir alana enerji verebileceği gibi, sade yastıklar da kalabalık bir alanı dengeleyebilir. Yastıkların uçları da püskül, ponpon ya da boncuk gibi farklı süs malzemeleri ile zenginleştirilebilir.

Koltuklarınızın daha renkli bir görünüme kavuşmasını istiyorsanız, bol sayıda yastık kullanın. Ancak yastık kullanırken bazı öncelikleri göz önünde bulundurun. Öncelikle, dekorasyonunuza uygun renklerde yastıklar tercih edin. Bunun yanı sıra, yastıklarınızın aynı boy ve büyüklüklerde olmasındansa, farklı form ve büyüklerde olmasının, dekorasyonunuzda farklılık yaratacağını unutmayın.

Kanepenizde bolca yastık kullanın, fakat köşe kısımlarda küçük yastık kullanmamaya dikkat edin. Modern dekorasyona sahip odalarınız için, yastıkları iki grup halinde, odanın belli noktalarında kullanın. Ayrıca, fazla sayıda desenli yastık kullanmamaya özen gösterin. Yastıkları gruplayarak yerleştirirken, küçük bir yastığı aynı boyuttaki veya daha büyük bir yastığın arkasına saklamayın. Düz renkli kanepelerde, desenli yastıklara daha çok yer verin.

Yastıklar yardımıyla daha spor şık bir görünüm yaratabilir, dekorasyonunuza farklılık katabilirsiniz.

Yastıklar Nasıl Temizlenir?

Yastıkların temizlik ve bakımı kumaş ve model özelliğine göre değişim göstermektedir. Kumaş özelliğine göre, kuru temizleme veya 40 derecede makinede yıkama yapılabilir. İpek, tafta, saten, kadife gibi yüzey özelliği olan kumaşlar kuru temizleme yapılmalı ve uygun ayarda ütülenmelidir. Kullanımı sırasında dikkatli olmalı, lekelenmemesine, güneşte kalmamasına dikkat edilmelidir. Bu kumaşlar özel tasarımlarda, özel mekânlarda kullanılır.

Pamuklu, leke tutmaz kolay temizlenebilen kumaşlar ve sade tasarımların olduğu yastıklar her mekânda, her ortamda rahatlıkla kullanılabilir. Bu kumaşlar yüksek olmayan ısıda yıkanabilir ve ütülenebilir. Özel dokuma kumaşlarda pamuklu kumaşlar gurubunda değerlendirilerek kullanılır. Halı, kilim gibi dokuma kumaşlardan yapılan yastıklar dekorasyonuna uygun olan her ortamda kullanılır. Kullanımı özen isteyen kumaş sınıfındadır. Temizliği zor olan dokumalardır. Güneşten korunmalıdır çünkü iplik özelliklerinden dolayı renk bozulması en fazla yaşanan gruptur. Düşük ısıda elde yıkama yaparak veya silinerek temizlenir.

Keçe ise sıkıştırılmış yün olduğu için kullanımı ve temizliği hassastır. Elde özenle yıkanmalı veya sabunlu su ile silerek temizlenmelidir. Deri ve benzeri kumaşlar ise güneşten ve yüksek ısıya maruz kalmamalıdır. Temizliği ise silerek yapılır. Yıkanmaz. Triko, dantel vb. malzemelerden yapılmış yastık ve minderler ılık suda ve elde özenle yıkanmalıdır. Lekelenme durumunda ise lekenin neden kaynaklandığı tespit edilerek hem lekenin hem de kumaşın özelliğine uygun olan leke temizleme işlemi uygulanmalıdır.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu