Demlik Nasıl Temizlenir?

Demliklerde kullanıma bağlı olarak zamanla kararma ve lekeler oluşur. Çaydanlıklarınızda oluşan kararma ve lekeleri temizleyerek çay keyfinize devam edebilirsiniz.

Sudaki kireç ve demin uzun süre demlikte kalması sebebiyle oluşan lekeleri doğal yöntemler kullanarak temizleyebilirsiniz.

En iyi çaydanlığı almak kadar, o çaydanlığın nasıl kullanıldığı ve temizliği de çok önemli konulardır. Örneğin; çaydanlık kullanıldıkça içinde kireç kalıntıları birikir. Kireç bağlayan çaydanlıklar, hijyen açısından çok sağlıksız sonuçlar doğurabilir. Bu nedenle biriken kirecin belli aralıklar ile çıkarılması gerekir. Kireci kolayca çıkarmak için, bir patates soyulur ve kabukları çaydanlık içine koyulur. Ardından, bir süre çaydanlık içinde kaynatılır.

Çaydanlık içinde zamanla biriken kireci çıkartma yöntemlerinden biri de şudur: Kireçli çaydanlık boş iken, ocakta kısık ateşte bir süre bekletilir. Bu işlem sonrası kuruyan kireçler kolaylıkla çıkarılır. Ancak, bu işlem sırasında çaydanlığı yakmamaya özen gösterilmelidir.

Uzun süre kullanılmayan çaydanlıklarda zamanla kötü kokular oluşur. Bunun olmaması için, çaydanlık içine birkaç tane kesme şeker koyulması tavsiye edilir.

Karbonatla temizlik

Malzemeler

  • Karbonat
  • Su
  • Karbonat
  • Yumuşak bezler, fırçalar

Demliğin içerisine bir fincan karbonat koyun ve demliği su ile doldurun. Suyu kaynatın. Lekelerin yumuşaması için sıcak suyu demliğin içinde bekletin. Fırçayla demliğin içini fırçalayın. Suyun bir kısmını dökün ve fırçayla ovalamaya devam edin. Bir bez yardımıyla demliğin dışını silin. Ardından tüm demliği yıkayın ve kurulayın.

Sirkeyle temizlik

Malzemeler

  • Beyaz sirke
  • Su
  • Yumuşak bezler, fırçalar

Su ve sirkeyi karıştırın ve karışımı demliğin içine dökün. Karışımı orta ateşte kaynatın. Kaynadıktan sonra ocağı kapatın ve su soğuyana kadar bekleyin. Bir bezle demliğin dışını silin ve demliği bol suyla yıkayın.

Kaynatmaya uygun olmayan demlikler için temizlik

Sirke ve karbonat yöntemlerini suyu kaynatarak kullanabilirsiniz. Kaynatmaya uygun olmayan demlikleriniz için ise başka yöntem kullanmalısınız.

Bir ölçü sirke yarım ölçü tuz ve 1 ölçü kaynar su ila yapacağınız karışım ile demliği doldurun. Lekelerin yumuşaması için su soğuyuncaya kadar bekleyin. Ardından demliği bol su ile yıkayın.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu