Demlik Nasıl Temizlenir?

Demlik nasıl temizlenir? Demliklerde kullanıma bağlı olarak zamanla kararma ve lekeler oluşur. Çaydanlıklarınızda oluşan kararma ve lekeleri temizleyerek çay keyfinize devam edebilirsiniz. Çaydanlıklarınıza daha parlak bir görünüm kazandırmak için tavsiyeler…

Çay, işlenmiş bitki yapraklarının kaynatılmasıyla veya haşlanmasıyla elde edilen bir içecek türüdür. Ülkemizde kahvaltılar da ve günün hemen her öğününden sonra keyifle için çay, sofraların ayrılmaz bir parçasıdır.

Çaydanlıklar, mutfakta en çok kullanılan gereçlerin başında geliyor. En çok kullanılan, sürekli göz önünde bulunan araç ve gereçlerin bakımına daha dikkat edilir. Durum böyle olunca çaydanlıkların bakımı da önem kazanıyor.

Çaydanlıkların bu kadar sık kullanılması kolay kirlenmelerine sebep olur. Çay içmesi ne kadar keyifliyse demlik temizlemesi de bir o kadar keyifsiz sayılır. Ama püf noktalarını bilirseniz pırıl pırıl demliklerin hiç de zor olmadığını görürsünüz.

Çay bir süre bekleyince çaydanlıkta sararma oluşur. Bunun yanı sıra zamanla çaydanlığın dışında da lekelenmeler oluşmaya başlar, parlaklığını yitirir.

Sudaki kireç ve demin uzun süre demlikte kalması sebebiyle oluşan lekeleri doğal yöntemler kullanarak temizleyebilirsiniz. Uzun süre kullanılmayan çaydanlıklarda zamanla kötü kokular oluşur. Bunun olmaması için, çaydanlık içine birkaç tane kesme şeker koyulması tavsiye edilir.

En iyi çaydanlığı almak kadar, o çaydanlığın nasıl kullanıldığı ve temizliği de çok önemli konulardır. Örneğin; çaydanlık kullanıldıkça içinde kireç kalıntıları birikir. Kireç bağlayan çaydanlıklar, hijyen açısından çok sağlıksız sonuçlar doğurabilir. Bu nedenle biriken kirecin belli aralıklar ile çıkarılması gerekir. Kireci kolayca çıkarmak için, bir patates soyulur ve kabukları çaydanlık içine koyulur. Ardından, bir süre çaydanlık içinde kaynatılır.

Çaydanlık içinde zamanla biriken kireci çıkartma yöntemlerinden biri de şudur: Kireçli çaydanlık boş iken, ocakta kısık ateşte bir süre bekletilir. Bu işlem sonrası kuruyan kireçler kolaylıkla çıkarılır. Ancak, bu işlem sırasında çaydanlığı yakmamaya özen gösterilmelidir.

Çaydanlık Nasıl Temizlenir?

 • Çaydanlıklarınız zamanla matlaşır. Çaydanlığınızı eski parlaklığına kavuşturmak için ilk olarak yarım bardak sirkenin içine bir tutam tuz atın.
 • Karıştırdığınız tuzlu sirkenin içine sert bir sünger batırın. Daha sonra bu süngerle çaydanlığınızı silin. Çaydanlığınızın eskisi gibi parladığını göreceksiniz.
 •  Çaydanlığınızın içine sirke koyup, 15 dakika kaynatırsanız çaydanlığınızın içinde biriken kireç tortusunu temizlemiş olursunuz.
 • Kullanılmayan eski çaydanlıklarda zamanla hoş olmayan kokular meydana gelir. Bu kokuyu önlemek için çaydanlığınız içine bir tane kesme şeker atabilirsiniz.

Karbonatla Çaydanlık Temizliği

Malzemeler

 • Karbonat
 • Su
 • Karbonat
 • Yumuşak bezler, fırçalar

Demliğin içerisine bir fincan karbonat koyun ve demliği su ile doldurun. Suyu kaynatın. Lekelerin yumuşaması için sıcak suyu demliğin içinde bekletin. Fırçayla demliğin içini fırçalayın. Suyun bir kısmını dökün ve fırçayla ovalamaya devam edin. Bir bez yardımıyla demliğin dışını silin. Ardından tüm demliği yıkayın ve kurulayın.

Sirkeyle Çaydanlık Temizliği

Malzemeler

 • Beyaz sirke
 • Su
 • Yumuşak bezler, fırçalar

Su ve sirkeyi karıştırın ve karışımı demliğin içine dökün. Karışımı orta ateşte kaynatın. Kaynadıktan sonra ocağı kapatın ve su soğuyana kadar bekleyin. Bir bezle demliğin dışını silin ve demliği bol suyla yıkayın.

Kaynatmaya uygun olmayan demlikler için temizlik

Sirke ve karbonat yöntemlerini suyu kaynatarak kullanabilirsiniz. Kaynatmaya uygun olmayan demlikleriniz için ise başka yöntem kullanmalısınız.

Bir ölçü sirke yarım ölçü tuz ve 1 ölçü kaynar su ila yapacağınız karışım ile demliği doldurun. Lekelerin yumuşaması için su soğuyuncaya kadar bekleyin. Ardından demliği bol su ile yıkayın.

Demlik Nasıl Parlatılır?

Demliğinizin içindeki sarı rengi gidermek için limon tuzu kullanabilirsiniz. Demliğin için suyla doldurun, suyun içine birkaç kaşık limon tuzu katın. Ardından suyu kaynatın. Böylece sararmayı temizleyebilirsiniz. Çaydanlığın içindeki limon tuzu tadını gidermek için çaydanlığı bol suyla durulayın.

Bu yöntem çaydanlığın içindeki kireci gidermek için de kullanılabilir. Demliğinizin dışını parlatmak için sirke ve karbonat kullanabilirsiniz. Bir miktar sirkeyle karbonatı karıştırın. Demliğinizin içini bu karışımla silin. Böylece demliğiniz ilk günkü gibi parlayacaktır.

Bir miktar sirke ile bir miktar tuzu karıştırıp demliğinizi bu karışımın içinde bekletin. Bu yöntem de demliğinizi parlamasını sağlayacaktır. Kaynar suda eritilmiş kaya tuzu ve sirke karışımını da demliğinizi parlatmak için kullanabilirsiniz. Bu yöntemi demliğinizi dezenfekte etmek için de kullanabilirsiniz.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu