Deniz ürünleri hakkında ipuçları

Denizde balık dışında da sayısız ürün var. Midye, istiridye, karides ve ıstakoz bunlardan sadece bir kaçı…

Bu deniz mahsullerini pişirirken nelere dikkat etmelisiniz? Nasıl temizleyebilirsiniz? Mutfağınızı saran kokudan nasıl kurtulabilirsiniz? İşte tüm bu soruların cevabı… 

* İstiridye, midye gibi kabuklu deniz ürünlerini rahatça açabilmek için ilk önce bol soğuk su ile yıkayın. Yıkadığınız mahsulleri plastik bir poşetin içine koyarak bir saat buzlukta bekletin. 

* Midye temizlemek çok uğraş gerektirir. Özellikle kumunu dökmek oldukça zahmetlidir. Midyelerin kumlarını kolaylıkla temizleyebilmek için; ilk olarak midyeleri genişçe bir kaba yerleştirin. Üzerine bol miktarda mısır unu serpin ve kabı soğuk su ile doldurun. Üç saat bekledikten sonra, siz elinizi hiç değdirmeden midyeler mısır ununu çekip kendiliğinden kumlarını dökecektir. 

* Istakoz ve karidesi tuzlu ve sirkeli suda haşlayın. Her dört bardak suya bir buçuk çorba kaşığı tuz ilave edebilirsiniz.

* Özellikle karides haşlandıktan sonra mutfakta kötü bir koku bırakır. Bu kokunun oluşmasını önlemek için karidesin baş kısımlarını koparıp atın ve kaynatacağınız suya bir dilim limon ekleyin. 

* İstiridye, midye gibi mahsullerin taze olup olmadığını anlamak için ağırlıklarına bakmanız yeterlidir. Bu mahsuller ne kadar ağırsa o kadar tazedir. 

Uygulayacağınız birkaç yöntem ile daha pratik ve sorunsuz bir şekilde deniz mahsulleri hazırlayabilirsiniz. 

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu