Deprem Anında Ne Yapmalıyız?

Deprem anında yapılması gerekenleri bilmek çok önemli. Deprem sırasında en doğru önlemi alarak hayatınızı kurtarabilirsiniz. İşte yapılması gerekenler.

Deprem anında güvenli bir yere saklanın. Sakin olun, koşmayın daha önce belirlediğiniz sağlam, sert bir nesnenin altına girin ya da yanına uzanın. Yer sarsıntısı duruncaya kadar saklandığınız yerden çıkmayın (en az 60 sn). Bir binada, eğer çıkışa uzaksanız binadan çıkmaya çalışmayın.

Kitaplık, cam eşyalar, ocak, pencere gibi düşüp kırılınca sizi yaralayabilecek eşyalardan uzak durun. Ayrıca pencerelerden de uzak durun çünkü pencereler deprem sırasında içeri doğru patlayabilir.

Evde güvenli bir yere saklanamıyorsanız, pencerelerden uzakta arkanızı pencereye dönerek diz çökün ve dirseklerinizle yüzünüzü koruyup ellerinizi boynunuzun arkasında birleştirin. Ayrıca yüzünüzü korumak için yastık, battaniye, elbise ya da buna benzer herhangi bir şeyi kullanın.

Balkona çıkmayınız. Asansörleri kesinlikle kullanmayın. Eğer sokaktaysanız elektrik direklerinden uzak durun. Bina ve duvar diplerinde ve uçurum kenarlarında durmayın. Dik kayalıkların yanına sokulmayın.

Eğer taşıt kullanıyorsanız otoyol bariyerlerinden, köprülerden, kavşaklardan, enerji nakil hatlarından, alt geçitlerden ve yüksek katlı binalardan uzak durun ve aracın içinde güvenli bir yerde bekleyiniz.

Deprem anında

Deprem Sonrasında Ne Yapmalıyız?

Deprem sonrasında gaz, su ve elektrik tesisatı kontrol edilmelidir. Gaz kokusu varsa vana kapatılmalıdır. Kibrit ya da çakmak kullanmak, elektrik düğmelerine dokunmak yangına neden olabilir.

Yardıma gereksinim yoksa telefon hatları kullanılmamalıdır. Sizde herhangi bir hasar olmasa da başkalarında olabilir.

Çevrenizde yardıma gereksinimi olanlar varsa, tehlikeli bir yerde değillerse, onları yerlerinden kıpırdatmadan yardım çağırmalısınız.

Daha önceden belirlediğiniz mahalle toplanma alanına giderek başkalarına nasıl yardımcı olabileceğinizi öğrenebilirsiniz.

Deprem sırasında ve sonrasında planladığınız gibi hareket edebilmeniz için deprem tatbikatı yapmalısınız. Bunun için, deprem sırasında ve hemen sonrasında yapılması gerekenleri aile bireyleriyle birlikte ara sıra tekrarlarsanız gerçek bir depremi de en iyi şekilde atlatırsınız.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu