Deri Nasıl Boyanır?

Deri ayakkabıdan deri çantaya, deri koltuktan deri cüzdana kadar pek çok ürünü günlük hayatımızda kullanıyoruz.

Uzun süre kullanılan deri ürünler zamanlar eskiyebilir. Bu durumda deri ürününüzü boyayarak kullanmaya devam edebilirsiniz.

Adım Adım Deri Boyama

Deri eşyanızı boyamaz için deri boyası kullanmalısınız. Çok pahalı olmayan deri boyaları geniş bir renk seçeneğiyle sunulmaktadır.

Deri boyaları hazırlayıcı, parlatıcı ve diğer materyallerle birlikte satılır. Boyamaya başlamadan önce kullanım talimatını okuyun. Boyanızın işlem yapacağınız boyaya uygun olduğundan emin olun. Alkol bazlı boyalara daha sert, su bazlı boyalar ise esnek ve yumuşak yapıdadır.

Şişenin üzerindeki renk işlem yapacağınız deriyle bire bir aynı renkte olmayabilir. İstemediğiniz bir sonuçla karşılaşmamak ve sonucu görebilmek için küçük bir parçada deneme yapabilirsiniz.

Deriyi boyamaya başlamadan önce boyamak istemediğiniz kısımları bantlayarak koruyabilirsiniz. Ellerinizi boyadan korumak için de eldiven kullanın.

Boyama işlemini açık havada yapın. Boyalar zehirli gazlar içerebilir. Gazların etkisini azaltabilmek için açık havada uygulama yapmanızı öneririz.

İyi bir sonuç elde edebilmek için boyama işleminden önce deriyi temizlemeniz gerekir. Böylece boyanın deriye iyice nüfuz etmesini sağlayabilirsiniz.

Deriyi nemlendirmek için bir spreyle su sıkın. Bu işlem boyanın deri tarafından kolayca emilmesini sağlar. Temizleyici ve hazırlayıcı kullanıyorsanız bu işlem gereklidir.

Bir boya fırçası yardımıyla ilk katı boyayın. İlk aşamada boyayı fazla kullanmayın. İşlemi doğru uyguladığınızdan emin olmak için kullanım talimatını okuyun. Bazı boyalar için fırça, bazıları için sünger, bazıları için de sprey kullanılır. Boya bittikten sonra süngerle deri üzerinde dairesel hareketler yapın. İlk katmanı soldan sağa, ikinci katmanı yukarıdan aşağıya, üçüncü katmanı is dairesel hareketlerle her yeri kaplayacak şekilde uygulayın.

Bazı boyalar deriye hızlıca nüfuz ederken bazılarında biraz daha zaman ihtiyacınız olur. İkinci kata geçmeden önce ilk katın kuruduğundan emin olmanız gerekir. İstenilen renge ulaşana kadar boyamaya devam edin.

Dikkat Edilmesi Gerekenler

  • Boyadıktan sonra derinin kuruması için 24 saat bekleyin.
  • Boya üzerindeki pürüzleri yok etmek için temiz bir parlatma işlemi uygulayın.

Eskiyen deri eşyalarınızı bu yöntemi uygulayarak yenileyebilir ve uzun yıllar kullanamaya devam edebilirsiniz.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu