Derin Dondurucuya Neler Konur?

Derin dondurucuya neler konur sorusunu yemek yapan herkes soruyor. Kış hazırlıklarına dondurularak saklanan yiyecekler de hazırlanıyor. Ama derin dondurucu asıl çalışan kişilerin en önemli yardımcısı. Kısa sürede yemek yapmanız gerekiyorsa dondurucuda hep bir şeyler bulundurun. Elbette dışarıda çalışmayanlar için de dondurucu kurtarıcı oluyor. Konulanlar yanı sıra derin dondurucuya ne konmaz sorusu da önemli. Buzluk yemekleri neler?

Bazı yiyecekleri hemen tüketmek gerekiyor. Bazı yiyecekleri ise gerekli koşulları sağladıktan sonra dondurun. Belirli bir süreye kadar saklayın. Marketlerden donmuş sebze ve meyveleri temin edebilirsiniz. Diğer yandan mevsiminde bol, ucuz olan sebze ve meyveleri gerekli aşamalardan geçirdikten sonra dondurarak saklayın.

Her gün alışveriş yapmaya fırsat bulamayız. Bu sebeple, mutfak alışverişi çoğunlukla haftalık veya onar günlük periyotlarda yapılır. Toptan yapılan alışveriş, hem bütçenize dosttur, hem de zaman tasarrufu sağlar.  Özellikle, çalışan insanların hafta içinde yemek yapması zor ve yorucu olacağından, önceden pişirilen yemeklerin dondurularak saklanması da büyük bir avantajdır. Dondurucudan çıkarılan pişmiş yemekler ısıtılarak, çok kısa bir sürede yemeye hazır hale getirilebilir. 

Beklenmedik misafirlere hazırlıksız yakalanmamak için, önceden hazırlayacağınız ikramlıkları da uygun koşulları sağlayarak dondurabilirsiniz. Böylece, misafirlerinize mahcup olmazsınız. Özellikle et ürünlerini toptan satın alabilir ve porsiyonlar halinde bölüştürerek dondurabilirsiniz. Böylece, yemek hazırlarken eti hazırlamak için, ayrıca zaman harcamanıza gerek kalmaz. 

Sezonunda bolken, ucuz ve taze olan sebzeler ve balıklar, büyük miktarlarda satın alınıp hazırlanarak dondurulabilir. Bu sayede, her mevsim istediğiniz her sebze ve balığı tüketebilirsiniz. Peki derin dondurucuya neler konur?

Buzluk yemekleri
Buzluk yemekleri

Yiyecekler Derin Dondurucuda Nasıl Saklanır?

Derin dondurucuların en etkin kullanımları dolu oldukları zamanlardır. Yiyeceklerin derin dondurucuların içine çok iyi yerleştirilmesi gerekir. Ancak havanın gıdalar arasında dolaşmasına elverecek boşluklar bırakılmalıdır.

Elektrikler kesilirse içi dolu olan derin dondurucuyu kesinlikle açılmamalıdır. Bu şekilde 48 saate kadar yiyeceklerinizi 0 derecede tutabilirsiniz. Ancak derin dondurucu nispeten boş ise, içindeki gıdaları 24 saate kadar bozulmadan saklanabilir. Eğer yaşadığınız bölgede çok sık elektrik kesintisi oluyorsa, derin dondurucunuzu mümkün olduğu kadar dolu tutmaya gayret göstermelisiniz. Dondurucunuz yeteri kadar dolu değilse boşlukları buz torbalarıyla doldurabilirsiniz. Çünkü kesintilerde, bu buz torbaları dondurucudaki soğuk havanın daha uzun süre kalmasına yardımcı olurlar.

Siz evde yokken derin dondurucunuzun çözülüp çözülmediğini anlamak için, bir kavanozu buz küpleriyle doldurup, dondurucunun içine koyun. Döndüğünüzde buzlar erimiş, şekil değiştirmişse derin dondurucunuz çözülmüş ve tekrar donmuş demektir. Bu, içindeki yiyeceklerin gerektiği gibi saklanamadığına işarettir.

Derin dondurucuda saklama kabı olarak, cam şişeleri (özellikle dar ağızlı olanları) kullanılmamalıdır. Çünkü donunca genleşen sıvılar, camın kırılmasına neden olabilir.

Yiyecekleri derin dondurucuda alüminyum folyo yerine, plastik torbalara koyarak ya da streç filme sararak dondurmayı tercih edebilirsiniz.

Dondurduğunuz gıdaların üzerine tarih atabilirsiniz. Dondurucudaki gıdaları kullanırken tarih sırasına göre yerleştirmenizi öneririz. Böylece dondurulunca, birbirine benzeyen gıdaları ayırt etmeniz kolaylaşır ve gıdaları bu sıraya göre de kullanabilirsiniz.

Yağlar, protein ve karbonhidratlardan daha zor donar ve derin dondurucudaki saklama ömürleri daha kısadır. Bu nedenle pirzola gibi yağlı etlerinizi, derin dondurucuda saklamayı düşünüyorsanız, önce fazla yağlarını ayıklamanızı öneririz.

Pişirdiğiniz yemeği donduracağınızı önceden biliyorsanız, çok fazla baharat kullanmamaya özen gösterin. Çünkü dondurulduklarında baharatların tatları keskinleşebilir. 

Elektrikler kesildiğinde, içi tamamen dolu olan derin dondurucunuzun kapağını kesinlikle açmayın. Bu şekilde içerisindeki yiyecekler 48 saate kadar korunacaktır. Ancak, derin dondurucunuzun sadece bir kısmı dolu ise, bu gıdalar 24 saate kadar soğuk tutulacaktır. Çok sık elektrik sıkıntısı yaşayan bir yerde oturuyorsanız, derin dondurucunuzun içini olabildiğince doldurmalı, dolduramadığınız zamanlarda ise içerisine buz dolu torbalar yerleştirerek, maksimum doluluğa ulaşmalısınız.

Açık Dondurma – Kuru Dondurma Yöntemi

Bazı meyveler için açık dondurma veya kuru dondurma olarak bilinen yöntem uygulanır. Kızılcık, yaban mersini, böğürtlen, ahududu veya çilek gibi meyveler bu işleme uygundur.

 • Sert taneli meyveler seçin. Bunları, oldukça soğuk suda yıkayın ve iyice kurulayın. Yumuşak meyveler, dondurulmadan önce yıkanmamalıdır. 
 • Bir fırın tepsisine yağlı kağıt serin. Meyveleri tepsiye yayın. 
 • Tepsiyi dondurucuya düz bir şekilde yerleştirin. Meyveler donana kadar bekletin. 
 • Meyveler donunca, tepsiyi dolaptan çıkarın ve meyveleri normal dondurucu poşetlerine alın. Poşetin içinde hava kalmamasına özen gösterin. Donmuş meyveleri, altı ile sekiz ay içinde tüketmeye çalışın. 

Bu yöntem ile meyvelerinizi kolayca dondurabilir ve sağlıklı bir şekilde tüketebilirsiniz. 

Yiyecekler Nasıl Dondurulur?

Yiyeceklerin saklanması için uygulanması gereken aşamalar.

 1. Ayıklama

  Sebze, meyvelerin varsa kabuk ve sapları temizlenir. 

 2. Yıkama

  Kabuğu ve sapları temizlenen yiyecekler yıkanır. 

 3. Kesme

  Kabukları soyulup, temizlenen yiyecekler daha sonra pişirilmek istenildiği şekilde kesilir. 
   

 4. Ön hazırlık

  Patlıcan, patates gibi sebzeler haşlanır ya da kızartılır. 

 5. Soğutma

  Haşlanan ya da kızartılan sebzeler soğuyuncaya kadar bekletilir ve kaplara konularak, buzluğa ya da derin dondurucuya yerleştirilir. 

Evde yiyecekleri dondururken güvenli ve sağlıklı bir yol izleyin. Bunun için aşağıdaki ipuçları işinize yarar.

 • Dondurma işleminden önce, yiyeceğin temiz ve hazır olduğundan emin olun. 
 • Yiyeceği küçük porsiyonlara bölün. Bu, daha hızlı ve sağlıklı donma ve çözülme sağlar. 
 • Yiyecekler için doğru ebatta ve tipte poşetler seçin. Gereğinden büyük veya küçük poşetler, donma işleminin sağlıksız olmasına yol açar. 
 • Paketin ağzının sıkıca kapalı olduğundan ve hava geçirmediğinden emin olun. 
 • Dondurucunun sıfır santigrat derecenin altında olduğundan emin olun. 
 • Dondurucuya yeni konan paketleri, birbirinden uzak yerleştirin ve çevrelerinin boş olmasına dikkat edin. 
 • Çözdürme işlemi için, buzdolabında kilo başına beş saat formülünü veya soğuk suda çözdürme yöntemini uygulayın. 

Dondurulmuş Besinler Ne Kadar Süre Saklanır?

Tavuk, Hindi (Bütün): 12 ay, Parçalanmış Hindi: 9 ay, Tavuk Göğsü: 4 ay, Kuzu-Koyun Eti: 9 ay ,Dana Pirzola: 4-6 ay, Dana Antrikot: 12 ay, Sakatat: 4 ay, Kızarmış Tavuk: 4 ay, Sosis-Salam, Sucuk: 2 ay, Pastırma: 1 ay, Füme Balık: 2 ay, Yağlı Balıklar: 3 ay, Yağsız Balıklar: 6 ay.

Bezelye: 8 ay, Sivri Biber: 10 ay, Kırmızı Biber: 10 ay, Brokoli: 10 ay, Karnabahar: 2 ay, Havuç: 12 ay, Ispanak: 8 ay, Pırasa: 8 ay, Enginar: 6 ay, Kereviz: 1 ay, Taze Barbunya: 12 ay, Pazı:8 ay, Soğan: 10 ay, Sarımsak: 6 ay, Yeşil Kabak: 9 ay, Balkabağı: 10 ay, Bakla: 12 ay, Bamya: 3 ay, Brüksel Lahanası: 10 ay, Beyaz Lahana: 8 ay, Elma: 12 ay, Çilek: 8 ay, Şeftali: 12 ay, Üzüm: 5 ay, Limon: 6 ay, Sert Peynirler: 6 ay, Tereyağı: 9 ay, Margarin: 12 ay.

Şimdi derin dondurucuya neler konur bakalım

Dondurucuya hangi sebzeler konur?
Dondurucuya hangi sebzeler konur?

Derin Dondurucuya Hangi Sebzeler Konur? Neler Konur?

Bazı yiyecekler derin dondurucuda saklanarak daha uzun süre muhafaza edilebilir.

Sebzelerden en çok taze fasulye, bezelye, ıspanak, kuşkonmaz, havuç, bamya, karnabahar, patates, biber, patlıcan, maydanoz, domates vb. sebzeler dondurularak saklanmaktadır. 

Fındık, fıstık gibi kuruyemişler, öncelikle plastik torbalara, ağzı iyice kapatılarak yerleştirilir. Sonra, hazırlanan bu torbalar derin dondurucuya yerleştirilir. Böylelikle kuruyemişler, 8 aya kadar derin dondurucuda, 4 aya kadar da buzdolabında saklanabilir.

Dondurulmuş gıdaların çözülmesi için gıdalar öncelikle buzdolabının en alt rafına koyularak, ağır ağır çözülmesi beklenir. Zira çözülmesi için sıcak bir ortama koyulan gıdalarda hızlı şekilde bakteri üreyecektir.

Derin dondurucuya neler konur? Taze fasulye, kuru fasulye, yeşil mercimek, barbunya, nohut, bulyon kemik suyu, komposto, ekmek, sigara böreği, poğaça, börek, kurabiye, portakal kabuğu, tereyağı, zencefil, mısır, sarımsak, dolmalık biber, havuç, fasulye, ıspanak, mantar, bezelye, kabak, brokoli, köfte, tavuk, balık, ahududu, çilek, yaban mersini, böğürtlen, kuş üzümü, kızılcık vb. meyveler ve muz, mango, ananas, şeftali, nektarin, erik ve kiraz, sert peynirler, soslar, kurubaklagil.

Diğer yandan bazı yiyecekler de dondurucuya konmaz. Peki derin dondurucuya ne konmaz?

Derin Dondurucuya Ne Konmaz?

Kızartılarak ya da pane edilerek pişirilen gıdaların dondurulmaması önerilir. Zira bu gıdalar dondurulduğu zaman, lastik gibi olurlar. Meyveler daha çabuk donacaklarından, küçük miktarlarda dondurulması daha iyi sonuç verir. Ayrıca, dondurulan meyveler genleşir. Bu nedenle, meyvelerin dondurulduğu kapta biraz boş yer bırakılması tavsiye edilir.

Derin dondurucuya ne konmaz? Süt, yoğurt, yumurta, yeşillikler (maydanoz, kıvırcık vs.), süzme peynir, krem peynir, mısır nişastası, puding, milkshake, kızartılmış yiyecekler, bol sulu sebze ve meyveler (marul, salatalık, kereviz, turp, domates, kavun, narenciye, elma, armut) patates, konserve yiyecekler, vakumlu besinler, asitli içecekler, patlıcan, bal, mayonez.

Derin dondurucuya ne konmaz?
Derin dondurucuya ne konmaz?

Buzlukta Daima Bulundurulması Gereken Buzluk Yemekeleri

Mutfakta hayatınızı kolaylaştıran uygulamalardan biri de şüphesiz buzlukta her ihtimale karşı bulundurduğunuz yiyeceklerdir .

Buzlukta muhafaza ettiğiniz yiyecekler bazen israfı önler, bazen hayatınızı kolaylaştırır, bazense ani bastıran bir tatlı krizini önlemeye yarar. Buzlukta sürekli bulundurarak, hayatınızı kolaylaştırabileceğiniz birçok yiyecek vardır.

Buz: Buzlukta daima bulunması gerekenlerin başında buz gelir. Özellikle yaz sıcaklarında ani gelecek misafirler için buzlukta her zaman yeteri kadar buz bulunmalıdır. Misafirlere özel olarak, suyu dondurmadan önce içine meyve, çeşitli otlar ve yenilebilir çiçekler katıp, buz parçalarının daha lezzetli ve estetik olmasını sağlayabilirsiniz.

Bezelye: Taze bezelyeleri dondurarak, mutfakta elinizin altında sağlıklı sebzeler bulunmasını sağlayabilirsiniz. Bezelyeleri hızlıca çözdürerek, çeşitli bezelye çorbası ve bezelye yemekleri yapabilir, ya da pratik bir şekilde tereyağ ve taze nane ile tatlandırarak yemeklerinizin yanında garnitür olarak servis edebilirsiniz.

Nohut: Önceden haşladığınız nohutları buzlukta muhafaza ederek, çorba ve yemeklerinizi çeşitlendirebilir, ek bir tat katabilirsiniz.

Üzüm: Üzüm tanelerini bir tepsiye dizerek dondurduktan sonra buzlukta bir buzdolabı poşetinde muhafaza ettiğinizde, içeceklerinizin içine birkaç tane atarak, sulandırmaksızın soğumasını sağlayabilirsiniz. Donmuş üzüm taneleri özellikle beyaz şarabı soğutmak için de çok şık bir çözümdür.

Füme somon: Füme somon da buzlukta tutularak, kolay kanepe ve sandviçler hazırlamak için idealdir. Balık olduğu için buzluktaki süreyi diğer yiyeceklere göre daha kısa tutmak gerekir.

Dondurma: Buzlukta sürekli dondurma bulundurmak ani durumlarda gerçek anlamda bir kurtarıcı olabilir. Dondurmayı meyve ve bisküvi yanında servis ederek, gayet pratik bir tatlı sunumu yapabilirsiniz.

Yabani meyveler: Ahududu, yabanmersini ve kızılcık gibi yabani meyveleri buzlukta muhafaza ederek pratik bir tatlı olarak dondurma yanında ya da üzerlerine çikolata sosu veya şurup dökerek servis edebilirsiniz.

Buzlukta sürekli bulundurduğunuz bu ve benzeri yiyecekler mutfakta hayatınızı kolaylaştıracak ve son derece pratik çözümler üretebilmenize olanak verecektir.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu