Devetabanı Çiçeği Bakımı

Devetabanı iri yeşil yaprakları ile evinizi bir botanik bahçesine çevirebilir. Peki bu iri yapraklı güzel çiçek nasıl yetiştirilir?

Araceae familyasındandır. Amerika’nın tropik bölgelerinde doğal olarak yetişir. 30 kadar türü bulunur. Herdem yeşil, tırmanıcı bitkilerdir. Normal bir saksı içinde yetiştirilebilir. Bitki geliştikçe boylanıp yükselir. Tepe kısmı kesilirse yanlara doğru büyümesi teşvik edilmiş olur. Aynı zamanda kesilen tepe kısmı çelik olarak kullanılabilir.

Devetabanı Bakımı

Üretimi tepe çeliği, gövde çeliği ve daldırma ile olur. Tepe çeliği ile üretimde, tepe çelikleri haziran ayında birer olgun yaprak bulunacak şekilde kesilir. Hacim olarak eşit miktardaki kum ve torf karışımı içinde köklendirilir. Ortam sıcaklığı 21-27 ºC’lerde tutulur. Bu şartlarda 3-4 hafta içinde köklenme sağlanır. Gövde çeliği ile üretimde çelikler, bütün bir yıl boyunca alınabilir. Ancak mart-nisan aylarında alınırsa daha iyi sonuç verir.

Devetabanı

Alınan çelikler köklendirme yastıklarında kum veya perlitte köklendirilir. Ortam sıcaklığı 21-27 ºC olmalıdır. Bu şartlarda 3-4 hafta içinde köklenme meydana gelir. Köklenen çelikler saksılara şaşırtma yapılır. Daldırma ile üretimde, ocak ayında sürgünlerden biri köklendirme yastığına yatırılır. Üzeri torf ile örtülür. Ortam sıcaklığı 21-27ºC’lerde tutulur. Bu şekilde her boğumdan kökler meydana gelir. Köklenme olduktan sonra boğumlar kesilerek yeni köklü bitkiler elde edilir. Ayrıca hava daldırma yöntemi de kullanılabilir.

Toprak: Eşit oranlarda bahçe toprağı, yanmış ahır gübresi, yaprak kompostu, ve dişli dere kumu karışımı kullanılır.

Püf Noktaları

  • Yarı gölge ya da gölge ortam ister.
  • Kışın en uygun sıcaklık 18ºC dolayındadır.
  • Nisan – eylül ayları arası 2 haftada bir kez 2 g/Ɩ kompoze gübre verilir.
  • Önemli hastalığı kök çürüklüğü; zararlıları ise sümüklü böcekler, kabuklu ve unlu bitlerdir.

Devetabanı iç mekan bitkileri arasında en güzel büyüyenlerden biridir. Bu özelliklere dikkat ederek yemyeşil bir devetabanı ile evinizi yeşillendirebilirsiniz.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu