Dibi Tutmuş Tencere Nasıl Temizlenir?

Dibi yanmış tencereleri bulaşık makinesinde yıkadığınız zaman lekeler çıkmayabilir. Doğru temizlik yöntemleri kullanarak, dibi tutmuş tencereyi etkili şekilde temizleyebilirsiniz.

Aşırı ısıya maruz kalan tencerelerin dibi yanabilir. Yanan tencereyi iyi bir şekilde temizleyebilmek için, sirke ve karbonatla hazırlayacağınız karışımı kullanabilir ya da yağ çözücülerden faydalanabilirsiniz.

Sirke ve Karbonat Kullanın: Tencerenin yanık kısımlarını kaplayacak kadar sirke ekleyin. Üzerine 1-2 çay kaşığı karbonat ve 2 bardak kadar su ilave edip kaynatın. Dibindeki bu yanıklar su kaynamaya devam ettikçe çözülecektir. Daha kaynayan suyu döküp ve tencereyi yıkayın.

Yağ Çözücü Kullanın: Tencerenizin dibi  sirke ve deterjan ile temizlenemeyecek kadar kötü durumdaysa, alternatif olarak içine yağ çözücü dökün ve tencereyi kapağı kapalı olarak 10 dakika kadar bekletin. Ardından bulaşık deterjanı ile yıkayarak durulayın.

Dibi tutmuş tencereleri temizlemek için kullanacağınız yöntemlerden sonra, tencerenin iyi bir şekilde durulanmasına özen gösterin.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu