Dikey Bahçe Nedir?

Dikey bahçe dikey bir yüzeyin bitkilerle kaplanmasıdır. 1994 yılında ilk kez uygulanan ‘dikey bahçe’ fikri, gerek binaların dış cephelerinde, gerekse evlerin duvarlarında hayata geçirilebilen ve binaları yeşillendiren bir uygulamadır.

 Fransız bir botanikçi olan Patrick Blanc tarafından bulunan ‘dikey bahçe’ ya da ‘yaşayan duvar’ uygulaması, dikey yüzeylerinin canlı bitkilerle kaplanmak suretiyle yeşillendirilmesidir. Sistem dört parçadan oluşur; metal bir çerçeve, PVC tabakası, suyun eşit oranda dağıtılmasını sağlamak için keçe tabakası ve bitkiler.

Dikey Bahçeler

Metal çerçeve içine yerleştirilen keçe tabakası damla sulama yöntemi ile sulanan bitkilerin eşit oranda su alarak, küflenme yaşanmamasını sağlıyor. Sistemde topak kullanılmadığı için ağırlık sorun olmuyor ve binalara fazla yük binmemiş oluyor. Dikey bahçe oluşturulurken, uygulama yapılacak duvarın konumuna ve iklime uygun olan bitkiler seçiliyor. Seçilen bitkilerin aynı zamanda birlikte yaşayabilen bitkiler olmasına dikkat ediliyor.

Dikey bahçe çevreye birçok fayda sağlıyor. Bitkilendirme sayesinde havanın temizlenmesine katkı sağlarken, görsel olarak da doğa dostu ve yeşil bir görünüm sunuyor. Bitkilerin ısı yalıtım özelliğinden dolayı binalar soğuktan korunduğu gibi, sıcak havalarda da serin kalıyor.

Dikey bahçe uygulaması sadece binaların dış cephelerinde değil, iç duvarlarda da gerçekleştiriliyor. Evlerde de balkon içlerinde ve bahçe duvarlarında çok hoş uygulamalar oluşturmak mümkün.

İlgili Makaleler

3 Yorum

  1. merhaba iyi akşamlar istanbul’da dikey bahçe için en uygun olan bitki türü hangisidir acaba bana yardımcı olabilir misiniz ?

    1. Merhaba Azat Bey,

      Carex evergold, cineraria maritma, dryopteris pallida, festuca glauca, solanum bitkilerini kullanabilirsiniz. Kolaylıklar dileriz.

  2. Bu bahçede sardunya kuşkonmaz,aslanağzı, sedum, karanfil yetişrmi ayrıca metrekaresi ne kadar bu çiçekler buyümesi sorun olur mu. Bu tür çiçeklerim var böyle bir şey düşünüyorum uygun olur mu

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu