Dikey bitkilendirme nasıl olmalıdır?

Bahçenizde kullanılmayan duvarlar var ve bu duvarlar arasında istediğiniz çiçek kokusunu almak, ortamda bir orman esintisi yaratmak istiyorsanız, dikey bahçeler oluşturabilirsiniz.

Dikey bitkilendirme, dik yüzeyde oluşturulan toprak haznelerinin içerisine bitkilerin yere paralel olarak yerleştirilmesiyle gerçekleşir. Bahçenizin küçük olması, dikey bitkilendirmeye engel bir durum değildir. Batıda “green wall” olarak bilinen bu sistemde bitkiler, hazırlanan çelik saksılara dikey olarak yerleştirilir. Saksıların konstrüksiyonu, bitkiler sulandığında toprağın dışarı akmasına engel olmak amacıyla membran ile kaplanır. Dikey bitkilendirme için, saldırgan büyümeyen türde bitkiler seçilmelidir.

Dikey bitkilendirmede, bitkiler her zaman otomatik sulama sistemi ile sulanmalıdır. Kullanılan toprak, geçirgen ve besin bakımından zengin olmalıdır.

Dikey bitkilendirme, duvarlara sarmaşık sardırmaktan daha maliyetli ve zahmetli olabilir, ancak kullanışlı ve dekoratif olarak mükemmel sonuçlar veren bir sistemdir. Bu yöntemin bakım açısından kolaylığı olmasının yanı sıra, doğal bir ses ve ısı yalıtım ile havayı temizleme özelliği vardır.

Yılın her ayı renkli bir bahçe imkânı sunan dikey bitkilendirmenin, uzman ekipler tarafından yapılması önemlidir. Aksi takdirde birçok konuda problem yaşayabilir ve bitkilerin ölümüne neden olunabilir.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu