Dış Mekân Ev Tekstil Ürünleri Bakımı

Yaz aylarının gelmesi ile bahçe ve balkonda yaşam alanları oluşmaya başlıyor. Dış mekânlarda mobilyaları süsleyen ev tekstil ürünleri toz ve kire iç mekânlara göre daha çok ve kısa sürede maruz kalıyor. Birkaç öneri ile dış mekânda yer alan tekstil ürünlerinin bakımını doğru bir şekilde gerçekleştirmek mümkün.

Dış mekânlara özel suya ve güneşe dayanaklı olarak üretilen kumaşları uzun süre kullanabilmek için,  bu kumaşları aylık olarak yumuşak kumaş fırçası ve bol tazyikli suyla yıkamak gerekmektedir. Bu temizleme işleminden sonra kirler kumaşta yer edinmeden temizlenir

Dış mekân tekstil ürünlerinde aşındırıcı madde ve solvent kullanılmamalıdır. Bunun yerine sabunlu su kullanılmalıdır. Yıkama işleminin ardından oluşan kırışıklıklar giderilirken ütüleme işlemi gerçekleştirilebilir. Ancak ütü sentetik ve hassas kumaş ayarında yapılmalıdır.

Dış Mekân Ev Tekstil Ürünleri Nasıl Saklanmalıdır ?

Yaz boyunca dış mekânlarda güneşten korumak amacıyla kullanılan tente ve benzeri kumaşların depoya kaldırılmadan önce, tamamen kuru ve temiz durumda olduğu kontrol edilmelidir. Dış mekân koşullarına uygun olarak üretilen kumaşlar ise havalandırmanın mümkün olduğu yerlerde muhafaza edilmelidir. Ayrıca bu kumaşları yemek pişirilen alanlardan olabildiğince uzak tutmak gerekir. Böylece küf oluşumunun önüne geçilebilir.

Temizliği ve bakımı zor ayrıca ömrü kısa olan dış mekân tekstil ürünlerinin temizlik aşaması bu yöntemler kullanılarak kolaylaştırabilir ve ürünlerin ömrü uzatılabilir.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu