Gül Çeşitleri

Her çiçek her yer için uygun değildir. Uzun ömürlü olması için çiçeği uygun yere dikmeniz gerekir. Bahçenize dikmeniz için uygun olan gül çeşitleri.

Büyük Çiçekli Çit Gülleri

İlk dikildiği yıldan itibaren kış aylarına kadar sürekli çiçek açar. Bazen tek bir çiçek verebilen bu güller, sade bir görüntüye sahiptir. Boyları 60 – 110 cm arasında değişir. Uzun ömürlü olan bu güller, geniş hacimlidir.

Küçük Çiçekli Çit Gülleri

Büyük çiçekli çit güllerinden tek farkı çiçeklerinin salkımlı olmasıdır. Bir dal üzerinde birden fazla küçük ve orta boylu çiçek bulunur. Bu özellikleri sayesinde dekoratif bir görüntü oluşturur. Yıl boyunca çiçeklenebilir. Boyları 60 – 110 cm arasında değişir.

Büyük Çiçekli Tırmanıcı Güller

Bu güllerin en büyük özelliği dikildikten sonra iki yıl çiçek vermemesidir. Tırmanıcıdır, iki yıldan sonra sürekli olarak çiçek açar. Dayanıklıdır. Geniş alanlara yayılır.

Küçük Çiçekli Tırmanıcı Güller

Çiçekleri salkım halindedir. Çiçeğinin bol olması göz kamaştırıcı bir görünüm kazanmalarını sağlar. Sürekli çiçek açar.

Peyzaj Gülleri

Çit bitkisi olarak bir alanı ayırmak için kullanılır. Sade görüntüsü nedeniyle bahçelerde tercih edilir. Geniş alana ekildiği taktirde rahatlıkla yayılabilirler. Bol çiçeklere sahip olduğu için belirli aralıklarla budama yapmak gerekir.

Baston Gülleri

Dikenlerinden arındırılmış güllerdir. Bastonsu bir gövdeye sahiptir. Gövdesi üzerinde istenilen yükseklikte aşılama yapılarak elde edilir. Aşılanan güller tek çiçekli ya da salkım şeklinde olabilir.

Sarılıcı Güller

Bahçe düzenlemelerinde en çok tercih edilen gül çeşididir. Özellikle sütun ve yaşlı ağaç gövdelerine sarılırlar. Hızlı gelişim gösteren sarılıcı güller göz alıcı renkleriyle dikkat çekerler. Küçük ve bol sayıda çiçek açtığı gibi, iri çiçekler de verebilir.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu