Dış mekanlarda kullanılan oturma grupları

Dış mekânlarda kullanıma en uygun olan mobilyalar rattan, hasır ve tik ağacından üretilenlerdir.

Aşırı sıcaktan ve soğuktan kolay kolay etkilenmeyen rattan ve hasır mobilyalar, bulundukları mekâna kolay uyum sağlarlar. Bu tür mobilyaları alırken, malzemenin iyi kalitede, lekesiz ve hasır çaplarının eşit olmasına dikkat edilmelidir. Hasırlar ise kırılgan ve esnek olmamalı, gergin ve uç bitimleri iyi gizlenmiş şekilde üretilmiş olmalıdır.

Rattan mobilyalar, doğal ürün olduğu için kullanım sırasında su ve yağmurdan kaçınılmalıdır. Yıkamak yerine fırça ve bez kullanılmalıdır. Böceklenme ihtimaline karşı ise, düzenli olarak ilaçlanmalıdır.

Tik, yağlı bir ağaç olduğundan dolayı mobilyalar, senede 1 ya da 2 defa “tik yağı” ile yağlanmalıdır. Kış soğuğuna maruz kalan tik mobilyalar, gri bir renk alır; yağlama ile birlikte eski haline geri döner. Kış ortamında kalmayanlar ise, özel bir bakım gerektirmez. Yoğun dokulu ve ısı ile nem farklılıklarına uyumlu olan tik, açık hava şartlarına karşı en dayanıklı ağaçtır.

Bahçede ya da balkonunuzda kullanacağınız mobilyaları seçerken, ortam ve şartları göz önünde bulundurmalı, materyal seçimlerinizi bu doğrultuda yapmalısınız.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu