DIY: Kendin Yap – Deniz Kabuklarından Mum

Gerekli malzemeler ve biraz zaman ile deniz kabuklarından mum yapabilirsiniz. Deniz kabuklarından mumlar, bulundukları ortama denizin esintisini taşıyan güzellikte dekoratif aksesuarlardır.

 Deniz kabuklarından mum yapmak için önce kumsaldan bolca yassı deniz kabuğu toplamanız gerekir. Daha sonra mum yapımı için gerekli malzemeleri edinerek, mumlarınızı kısa süre içinde ve büyük bir keyifle hazırlayabilirsiniz.

Malzemeler:

Yassı deniz kabukları

Parafin veya mum kalıntıları

Makas

Bir büyük, bir küçük ısıtma kabı veya tencere

Mum ipi

Fitil tutucu

Çamaşır suyu

Hazırlanışı:

  1. Kumsaldan topladığınız yassı deniz kabuklarını temizlemek için çamaşır suyunda bir süre bekletin. Bunu yaparken, çamaşır suyunun yoğunluğunu azaltmak için su ile karıştırın. Daha sonra deniz kabuklarının tamamen kurumasına izin verin.
  2. Parafin veya mum kalıntılarını su dolu bir tencerenin içine yerleştirdiğiniz küçük bir kabın içinde eritin. Eriyen mumu kolayca boşaltabilmeniz için kabın dudaklı olmasını öneririz.
  3. Yaklaşık 5 cm uzunluğunda mum ipi kesin.
  4. İpin bir ucunu fitil tutucudan geçirin.
  5. Fitil tutucudun geçirdiğiniz mum ipini, deniz kabuğunun ortasına yerleştirin.
  6. Erittiğiniz parafin veya mum kalıntılarını deniz kabuğunun içine boşaltın. Lütfen bu işlemi yaparken çok dikkatli olun ve kendinizi yakmamaya özen gösterin.
  7. Eğer mum ipi yana doğru sarkarsa, dik durana kadar ucunu makas ile kesin.
  8. Parafin sertleşene kadar bekleyin. Yaklaşık yarım saat alacaktır. (Önce üstü sertleşir. Yeterli süre beklemezseniz, alt taraftaki parafin akacaktır. Lütfen acele etmeyin ve mumun sertleşmesi için yeterli süreyi tanıyın.)

Mumun daha süslü görünmesi için, erimiş parafinin içine bir iki tane minik deniz kabuğu da bırakabilirsiniz.

Mumlar sertleştikten sonra, son derece şık deniz kabuğu mumları hazırlamış olacaksınız. Deniz kabuğu mumlarınızı evinizde ve bahçenizde dekoratif olarak kullanabilir, yazın esintisini evinizde hissedebilirsiniz.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu