DIY: Kendin Yap – Diş Fırçası Temizleyici

Diş temizliğinde kullanılan diş fırçası kullanıma bağlı olarak zamanla kirlenir. Ağız temizliğinin ayrılmaz bir parçası olan diş fırçalarının temizliği önemlidir.

Temizlik, sağlığa zara verecek her türlü unsurdan korunmak için yapılan uygulamalara verilen addır. İnsan, mekan, çevre gibi pek çok farklı alanda hijyen oldukça önemlidir.

Temizlik denince akla ilk olarak kimyasallar gelmektedir. Şampuan, deterjan, jel, köpük ve pek çok farklı madde ile hijyen sağlanabilmektedir. Fakat gelişen çevre bilinci ve tükenmekte olan doğal kaynaklar sebebiyle son zamanlarda insanlar ev yapımı temizlik ürünlerine yönelmektedir.

Tüm evlerde gerek mekan temizliği gerekse ağız temizliğinde fırçalar kullanılmaktadır. Bu fırçalar fiziki yapıları sebebiyle bakteri oluşumu için uygundur. Nemli kaldığı için içerisinde bakteri üremesi riski bulunan diş fırçalarının belli aralıklarla temizlenmesi, kullanım ömrü dolanların da atılması gerekir.

Kullanım ömrünün dolmasını beklemek de önemlidir. Diş fırçalarını her kirlendiklerinde atarak sadece daha fazla çöp oluşturmuş olursunuz. Bunun yerine temizleyerek diş fırçanızı kullanmaya devam edebilirsiniz. Sürekli fırça almak yerine fırçalarınızı doğru yöntemler kullanarak temizleyebilirsiniz.

Diş fırçası temizliğinde doğal yöntemler kullanabilirsiniz. Evinizdeki malzemelerle hazırlayacağınız temizleyici ile diş fırçalarınızı temizleyebilirsiniz.

Malzemeler

  • Yarısına kadar su doldurulmuş çay bardağı
  • Yarısına kadar sıcak su doldurulmuş bir başka çay bardağı
  • İki çay kaşığı karbonat
  • İki çorba kaşığı sirke

Kullanımı

Sıcak su dolu çay bardağına 2 çay kaşığı karbonat ekleyin. Ardından soğuk su dolu çay bardağına iki çorba kaşığı sirke ekleyin. Fırçayı önce karbonatlı çay bardağında 10 – 15 dakika bekletin. Ardından sirkeli çay bardağına alıp, 10 – 15 dakika da orada bekletin.

Son olarak da fırçanızı su ile durulayın. Diş fırçanız artık temiz ve kullanıma hazır.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu