DIY: Kendin Yap – Ev Yapımı Ahşap Temizleyici

Ev dekorasyonunda ahşap kullanımını seviyor ancak temizliği yüzünden zorlanıyorsanız, evinizde yapacağınız ahşap yüzey temizleyici yardımıyla ahşaplarınızı kolayca temizleyebilirsiniz.

Ahşap mobilyalar temizliğinin yanı sıra, periyodik olarak bakıma ihtiyaç duyarlar.

Öncelikle ahşap döşemeleri temizlerken; sulu bir şekilde temizlemek yerine, nemli bir bezle silmek daha doğru olacaktır. Evinizde bulunan sandalye, koltuk gibi eşyaların ayak kısmına ufak bir koruyucu yapıştırarak kullanma esnasında meydana gelebilecek yıpranmalar önlenebilir.

Aylık olarak yapacağınız bakımlarda yapıların üzerindeki tozlar, küfler ve bakteriler, çok hafif nemli bir temizlik malzemesi ile alınmalıdır. Bu işlemi çok sıcak havalarda uygulamayın.

Ahşap yüzeyi nemli bez ile temizledikten sonra kuru bir bez ile silin. Ahşabın üzerinde oluşan reçineyi temizletin. Eskimiş ya da bozuk ahşap pencereler ve şişmiş kapıları marangoza tamir ettirin. Döşemelerinizde açılma varsa macunla kapatın.

Malzemeler

  • İstediğiniz bir bitkisel yağ
  • Limon suyu veya sirke
  • Diş macunu (gerekmesi durumunda)

Limon suyu (ya da tercihinize göre sirkeyi) bitkisel yağla eşit oranda karıştırın. Elde ettiğiniz karışım ile ahşap mobilyalarınızı ve ahşap yüzeyleri temizleyebilirsiniz. Eğer çıkarılması gereken bir leke varsa, bunun için diş macunu kullanabilirsiniz. Yüzeyi diş macunu ile ovduktan sonra, yaptığınız karışım ile silebilirsiniz.

Temizliğini ihmal etmeyerek ahşap mobilyalarınızı uzun yıllar sorunsuz şekilde kullanabilirsiniz.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu