DIY: Kendin Yap – Ev Yapımı Kahveli Sabun

Evde kendi sabununuzu kolaylıkla yapabilirsiniz. Sabun yapımı için gerekli malzemeler ve biraz yaratıcılık ile ev yapımı sabununuzu uzun süre kullanabilirsiniz.

 Ev yapımı sabun için gerekli malzemeler ve değişken birkaç ek malzeme ile farklı sabun çeşitleri keşfedebilirsiniz. Çekilmiş kahve kabukları sabun yapımında kullanılabilecek farklı bir malzemedir.

Malzemeler:

Eriyebilir sabun bazı

Çekilmiş kahve çekirdekleri

Esans yağı

Sabun kalıbı

Hazırlanışı:

  1.  Öncelikle sabun kalıbınız için ne kadar sabun bazına ihtiyacınız olduğunu bulmak için sabun kalıbınızı su ile doldurun ve suyu bir ölçme kabına aktarın. Bu sayede, sabun kalıplarınızı doldurmak için tam olarak ne kaar sabun bazına ihtiyacınız olduğunu belirlemiş olursunuz.
  2. Sabun kalıbınızı küp şeklinde kesin. Bu sayede daha çabuk ve eşit şekilde erir.
  3. Uygun bir kabın içinde sabun bazınızı mikrodalga fırında yaklaşık 15 saniye kadar eritin. Köpürüp taşmaması için gözünüzü üzerinden ayrımayın.
  4. Kenarda hazırladığınız çekilmiş kahve çekirdeklerini erimiş sabun bazına ilave edin ve çekirdekler bazın içinde tamemen dağılana kadar karıştırın. Kullanacağınız kahve çekirdeği miktarını göz kararı belirleyebilirsiniz; sabun bazının içinde taneciklerin görünür olması ideal orandır.
  5. Karışımın içine tercihinize göre esans yağı ekleyin. Bunun miktarı da üzerindeki talimatlara göre belirlenmelidir. Esans yağının kahve ile çelişmeyecek bir koku olmasına özen gösterin.
  6. Karışımı sabun kalıplarına doldurun. Üzerinde kabarcıklar oluşursa, bunları saf alkol ile spreylemek suretiyle yok edebilirsinz.
  7. Sabunlar sertleşene kadar bekleyin ve hiç dokunmayın. Kalıbın şekilnde göre bir ila üç saat arasında değişkenlik gösterebilir. Eğer sabun kalıptan çıkmazsa, kalıbı birkaç dakika buzlukta bekletebilirsiniz. Bu sayede, kolayca çıkacaktır.

Ev yapımı sabunlarınızın içinde farklı yardımcı malzemeler kullanarak, farklı sabun çeşitleri deneyimleyebilirsiniz.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu