DIY: Kendin Yap – Ev Yapımı Leke Çıkarıcı

Ev yapımı leke çıkarıcı kurtarıcınız olabilir. Ev temizliğindeki en zor durumlardan biri lekelerdir. Kıyafetlerden mobilyalara, halıdan camlara kadar pek çok yerde leke sorunuyla karşılaşabilirsiniz.

Anında müdahale edilmezse lekeler kalıcı hale gelebilir. Bu da çıkarılmalarını güçleştirir. Öncelikle leke çıkarmada doğru malzemeleri seçmelisiniz.

Ev temizliğindeki en zor durumlardan biri lekelerdir. Kıyafetlerden mobilyalara, halıdan camlara kadar pek çok yerde leke sorunuyla karşılaşabilirsiniz. Anında müdahale edilmezse lekeler kalıcı hale gelebilir. Bu da çıkarılmalarını güçleştirir. Öncelikle leke çıkarmada doğru malzemeleri seçmelisiniz. Lekeler için kimyasal ürünler kullanmak istemiyorsanız, doğal leke çıkarıcılardan faydalanabilirsiniz.

Ev Yapımı Leke Çıkarıcı Tarifi

Malzemeler:

  • 1 ölçü arap sabunu
  • 1 ölçü bitkisel gliserin
  • 10 damla limon veya portakal yağı
  • 1 adet cam şişe

Arap sabununu benmari usulüyle gliserinin içinde eritin. Üzerine limon ve portakal yağını ekleyin. Karışımı şişeye koyun ve şişeyi iyice çalkalayın.

Lekeler henüz tazeyken uygulama yapmanız daha etkili olur. Lekeye sıkın ve parmağınızla kumaşa yedirin. 10-15 dakika bekleyin. Akan suyun altında çitileyin. Lekeli kumaşı bı karışımda beklettikten sonra çamaşır makinesinde yıkayabilirsiniz.

Dikkat Edilmesi Gerekenler

  • Uçucu yağlar plastiği eritebilmektedir. Bunun için cam şişe kullanın.
  • Kullanmadan önce kumaşın görünmeyen yerinde uygulama yapın.

Leke Çıkarma Tüyoları

Yumurta lekesini çıkarmak için önce soğuk suda bekletin, sonra ılık sabunlu suda yıkayın. Masa örtünüzde oluşan pancar lekesini çıkarmak için bir ekmek parçasını suyla ıslatın, düz bir yüzeye yerleştirin ve örtünün her iki kısmına da ekmekleri yerleştirin. Kısa sürede ekmek, pancar lekesini emecektir. Şarap lekesini çıkarmak için, oksijenli suyla tampon yapın ya da lekenin üzerini örtecek şekilde tuz serpin ve bir süre bekletin. Bekledikten sonra yıkayabilirsiniz. Mutfak eşyalarının üzerindeki etiket izlerini yok etmek için, üzerlerine mobilya cilası serpip yumuşak bir bezle silin. Kolayca çıktığını göreceksiniz.

Halıdaki yağ lekesini emdirmek için beyaz bir kağıt havlu ya da sünger kullanın. Bu işlem sırasında kullanılacak malzeme renk vermemesi için nötr ya da beyaz olmalıdır. İri taneli mısır unu, bebek pudrası ile de yağ emdirilebilir. Eğer yağ lekesi katıysa küt bit bıçak yardımıyla hafifçe kazıyın.

Leke çıkarmada doğal ürünleri tercih ederek doğanın korunmasına katkı sağlayabilir ve evinizi doğanın onarıcı etkisiyle donatabilirsiniz.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu