Doğal bahçeler

Bahçe zemininizi çim ve toprakla kaplayabileceğiniz gibi, çakıl taşlarıyla da kaplayabilirsiniz. Bahçenizde çakıl taşlarını ve büyük taşları bir arada kullanarak, bahçenizin hoş bir görünüm kazanmasını sağlayabilirsiniz.

Bahçenizin düz zeminli kısmının bir bölümünü çakıl taşlarıyla kaplayabilir, çakılların üstünü büyük doğal taşlarla süsleyebilirsiniz. Adım taşı olarak adlandırılan bu büyük doğal taşların mesafelerinin birbirine çok yakın olmamasına özen gösterin. Taşların arasında bir adım genişliğinde mesafe olmalıdır. Bahçenizin düz kısmında uygulayabileceğiniz bu tasarım, bahçenizi ferah ve olduğundan dingin gösterecek.

Bahçenizde çakıl taşları ile kapladığınız kısmın etrafını farklı bitki grupları ile süsleyebilirsiniz. Bu süslemede dikkat etmeniz gereken en önemli husus süslemede kullanacağınız çiçeklerin boylarıdır. Hoş bir görüntü oluşturmak için, kısa boylu çiçekleri ön tarafa, daha uzun boylu çiçekleri ise arka tarafa dikmelisiniz.

Dikeceğiniz çiçeklerin birbirleri ile uyumlu olması da oldukça önemlidir. Seçtiğiniz çiçeklerin renk ve form olarak birbirleri ile uyumlu olmasına dikkat edin. Mesela bahçenizde pembe ve mor tonlu çiçekleri bir arada kullanabilirsiniz.
Bahçenize top formlu bodur taflan çiçeği gibi dört mevsim görüntüsünü, rengini koruyabilen çiçekler dikerek, bahçenizin yaz – kış hoş görünmesini sağlayabilirsiniz.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu