Doğal Malzemeler ile Ekolojik Yapılar

Ek Biç Ye İç, Kolûba Kolektifi ile Ekolojik Yapılarda Doğal Malzemeler atölyesi düzenliyor.

Ekolojik yapı veya mimari, doğal malzemelerin kullanıldığı, az enerji tüketen ve bakımı kolay yapılardır. Bulunduğu coğrafyanın koşullarına göre tasarlanırlar. Endüstriyel yapı malzemelerinin değil doğaya uygun sağlıklı malzemelerin kullanılmasıyla tasarım yapılır. Ekolojik mimari üzerine çalışmalar yapan Kolûba Kolektifi ile doğal mimari üzerine konuşmalar yapacağımız bir gün geçireceğiz. Değineceğimiz bazı konu başlıkları şöyle;

*Ekolojik yapı nedir?
*Ekolojik yapılarda kullanılabilecek doğal malzemeler nelerdir?
*Hangi teknik ve malzemeleri hangi ekolojide kullanmak doğru olur?
*Yapılarda sürdürülebilir enerji ve biyoiklim faktörü
*Kolektif çalışmanın üretim sürecine etkisi

Katılım ücretsiz ve herkese açıktır.
Katılmak için info@ekbicyeic.com adresine e-posta göndermeniz yeterli.

Tarih: 16 Şubat 2019

Yer: Ek Biç Ye İç

Betül Ergün Kimdir?

Mimarlık eğitimi aldığı dönemde ODTÜ ye bağlı Kerkenes Eko-Merkez de aldığı doğal yapı dersleri ve edindiği sürdürülebilir yaşam deneyimleri ile ilgi alanını keşfetme fırsatı bulmuştur. Daha sonrasında katıldığı atölye ve seminerlerle doğal yapı malzemeleri ve teknikleri konusunda kendisini geliştirmiştir.

Tezekevleri projesinde uzun dönem gönüllü olarak çalışmış ve sonrasında Xavier Allard ve Claire Oiry ile sıva atölyesi düzenlemiştir. Birçok tekniğe hakim olmakla birlikte özel ilgi alanı toprak sıvalar ve tadelakttır. Akademik araştırmalarına da bir yandan devam eden Betül, teorik bilgiyle pratiği kavuşturmayı amaçlamaktadır. Doğaya, insana ve hayvana saygılı yaşam alanları inşa etmenin modern çağımızda hala mümkün olduğunu düşünmekte ve bunu herkesle paylaşmak istemektedir. Ekip olarak uyumlu ve düzenli çalışmanın güzel sonuçlara götüreceğine inanmaktadır.

Aslı Tekin Kimdir?

Marmara Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi iç mimarlık bölümünde okurken İspanya’da bir sene tasarım eğitimi aldı. Ardından mimarlık ve tasarım ofislerinde iç mimar ve proje yöneticisi olarak çalıştı. Çevreye duyarlı; ekoloji ve mimarlığı sentezleyen çalışmalarda mesleki hayatını devam ettirmek istediği için doğal yapılarla ilgilenmeye başladı. Farklı doğal yapı teknikleri ile üretim süreçlerinde bulundu. Tezekevleri ve Sihirli Tohumlarda gönüllü olarak çalıştı. Hala İstanbul adalardaki atölyesinde bitkilerle tasarım ve iç mimarlık yapmaya devam ediyor. Doğal yapılarda, nefes alan malzemeler ve ince el isçiliği ile kolektif bir üretim surecinin içinde gelişmeyi ve büyümeyi hedefliyor. Dans etmeyi, seyahati ve hayvanları çok seviyor.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu