Doğal malzemelerle temizlik yöntemleri

Temizlik esnasında kullandığımız kimyasal maddeler, sağlığımıza ve çevreye zarar verir.

Oysa, doğal malzemeler sayesinde de evimizin pek çok yerinde temizlik yapabiliriz. Bu malzemeler, hem bize zarar vermez, hem de evimizi dezenfekte etmekte çok işe yarar. Doğal malzemeleri ve nerede kullanıldıklarını sizin için inceledik:

Tuz

Cam kahve fincanınızı temizleyin
Cam kahve fincanını dörtte bir oranında sofra tuzuyla ve birkaç buzla doldurun. Sonra kaşık yardımıyla tuz ve buzu, buz eriyinceye kadar karıştırın. Yarım saat kadar bekleyin. Soğuk su ile bardağı durulayın. Kahve lekelerinin çıktığını göreceksiniz.

Kırılan yumurtayı yerden temizleyin
Yere bir yumurta düşüp kırıldıysa, temizlemek için üzerine bol miktarda tuz dökün ve yarım saat bekleyin. Bu işlemden sonra, yumurtayı daha kolay temizleyeceksiniz.

Kırmızı şarap lekesiyle başa çıkın
Kırmızı şarap lekesi olan halı ve kumaşlarınıza, bir miktar tuz serpin ve bekleyin. Ardından soğuk su ile durulayın ve gerekirse aynı işlemi tekrarlayın.

Mum damlalarından korunun
Mum ışığını herkes sever. Ancak mum damladığında bıraktığı leke, kimsenin hoşuna gitmez. Bu lekelerden korunmak için, mumları tuzlu suda birkaç saat bekletin. Yakmadan önce iyice kurulayın.

Tuz ve sirke

Paslı tencerelerinizi temizleyin
Spreyli bir şişeye, sıcak beyaz sirke ve üç kaşık dolusu sofra tuzu koyup karıştırın. Paslı ve lekeli tencerenize karışımı püskürtün. Biraz bekleyin ve tencereyi durulayın.

Tuz ve limon suyu

Pirinç ve kalay eşyalarınızı temizleyin
Yarım limonun kesik yüzüne tuz serpin. Eşyalarınızı bu limonla ovun ve daha sonra yıkayarak kurulayın. Bu yöntem, pas lekelerinden kurtulmak için de faydalıdır.

Tuz ve ispirto

Yağ lekelerinden kurtulun
Halınızın üstüne yağ dökülürse lekesini çıkarmak çok zordur. Lekeden kolayca kurtulmak için; tuzu ve ispirtoyu, sırasıyla bire dört oranında karıştırın. Halıyı tüylerin yönünde, bu karışım ile ovun. Kurumaya bırakın. Ardından halıda kalan fazla tuzu süpürün.

Sirke

Mikro dalga fırınınızı temizleyin
Yarım bardak su ile yarım bardak sirkeyi ısıya dayanıklı bir cam kasede karıştırın. Karışımın içinde bulunduğu kaseyi mikro dalga fırınınıza koyun ve iki dakika çalıştırın. Fırını kapatıp kabı çıkarın ve soğuduktan sonra fırının içini silerek temizleyin. Sirke, yemek artıklarını ve lekeleri çıkarır.

Muslukların üstündeki kirleri çıkarın
Bir havluyu veya kağıt havluyu, sirkeyle ıslatın. Musluğun çevresine havluyu sarın ve yarım saat bekleyin. Daha sonra havluyu açın ve musluğu temiz su ile durulayın.

Etiketlerden kurtulun
Bir bezi, sirke ile ıslatın ve etiketin üstüne birkaç dakika boyunca bastırın. Bezi kaldırdığınızda, etiket kolayca soyulacaktır.

Duş başlığındaki kireç artıklarından kurtulun
Geniş bir tencerede beyaz sirkeyi ısıtın, ancak kaynatmayın. Duş başlığını tencereye koyun ve bir saat bekletin. Daha sonra sudan çıkarın ve durulayın.

Camlarınız pırıl pırıl olsun
Beyaz sirke ve suyu eşit miktarda karıştırın ve spreyli bir şişeye koyun. Bu karışımı cama püskürtün ve silin. Camınız tertemiz olacak.

Karbonat

Çocuk oyuncaklarını güvenle temizleyin
Dört kaşık dolusu karbonatı, çeyrek su bardağı su ile karıştırın. Bu karışım ile çocuklarınızın oyuncaklarını yıkayabilirsiniz.

Banyo fayanslarının arasını temizleyin
Su ve karbonat ile kıvamlı bir macun yapın. Küçük bir fırça veya diş fırçası kullanarak macunu fayanslarınızın arasındaki kirli sıvalara uygulayın ve ovun. İki dakika bekleyin ve durulayın.

Bulaşık makinesini temizleyin
Bulaşık makinesinde kötü kokular varsa, tüm bulaşıkları boşaltın. Yemek filtresini boşaltın. Deterjan gözünü karbonatla doldurun ve makineyi boş çalıştırın.

Buzdolabınızı temizleyin ve kötü kokulardan kurtulun
Kızgın sodayı bir süngere dökün ve buzdolabınızın içini bu süngerle ovarak silin. Ardından süngeri yıkayın ve temiz bir bezle dolabı kurulayın.

Fırındaki yemek artıklarından kurtulun
Üç kaşık karbonat ile bir kaşık suyu karıştırın ve macun haline getirin. Fırındaki lekenin üstüne bu macunu sürün ve gece boyunca bekletin. Ertesi gün silin ve kurulayın.

Karbonat ve sirke

Tıkanmış lavabo giderini açın
Yarım bardak karbonatı lavaboya dökün. Ardından yarım bardak sirkeyi dökün ve lavabonun deliğini kapayın. On beş dakika boyunca lavaboyu köpürmeye bırakın ve sonra sıcak suyla lavaboyu durulayın.

Limon suyu

Kesme tahtanızı dezenfekte edin
Limonun kesik yüzüyle tahtayı ovalayın. Yarım saat bekleyin ve tahtayı sıcak suyla durulayın.

Yağ ve limon suyu

Ahşap eşyalarınızı parlatın
Yağ ve limon suyunu eşit miktarlarda karıştırın. Bu karışım ile ahşap eşyaları ve yüzeyleri silerseniz parladıklarını görürsünüz.

Ketçap

Tencere ve kaplarınızı parlatın
Ketçapı eski bir bezin üstüne dökün. Kararan bakır veya pirinç tencere ve kaplarınızı ovun. Birkaç dakika bekleyin, sonra ovarak temizleyin ve yıkayın. Ketçaptaki asit, tencereleriniz ve kaplarınızdaki pası ve karartıları çıkararak, onları parlatır.

Votka

Yaprak bitlerini uzak tutun
Küçük yaprak bitlerinin, ev bitkilerinize işkence etmesine izin vermeyin. Bitkilerinizi suyla ıslatılmış bir bezle silin. Ardından, bir parça pamuğu votkaya batırın. Nazik ve hafif vuruşlarla yaprakları güzelce silin.

Elma kabukları

Paslanmış alüminyum tencerenizi temizleyin
İki elmayı soyun. Kabukları tencereye koyun ve üstünü örtecek kadar su ekleyin. Pas kalkana kadar elma kabuklarını su içinde kaynatın. Sonra suyun altını kapatın ve soğumaya bırakın. Suyu boşaltın ve kabukları atın. Tencereyi kurulayın. Pasın yok olduğunu göreceksiniz.

Şarap

Meyve sineklerini uzaklaştırın
Eski bir şarap şişesi veya başka dar ağızlı bir şişenin içine biraz şarap koyun. Üstüne üç damla sıvı bulaşık deterjanı ekleyin. Ucunda küçük bir delik olan, kağıttan bir huni yapın. Huniyi, şişenin ağzına oturtun. Şişeyi meyve sineklerinin olduğu yere bırakın. Sineklerin azaldığını göreceksiniz.

Mısır unu

Yapma çiçeklerin tozunu alın
Bir kağıt alışveriş poşetinin içine çiçekleri koyun ve üzerine iki avuç elenmiş mısır unu dökün. Poşeti sıkıca kapatın ve sallayın. Daha sonra, çiçekleri çıkarın ve silkeleyin.

Diş macunu

Ahşap yüzeylerden bardakaltı lekelerini çıkarın
Hafif ıslak, yumuşak bir bezin üstüne, bir parça diş macunu sıkın ve lekenin üstüne uygulayın. Daha sonra, temiz nemli bir bezle fazla macunu alın. Gerekirse aynı işlemi tekrarlayın.

Akrilik yüzeylerdeki çizikleri yok edin
Bir miktar diş macununu çizik yüzeye sıkın ve bir bez yardımıyla ovalayın. Daha sonra, temiz bir bez ile macunu temizleyin.

Çay ağacı yağı

Tezgahınızı dezenfekte edin
Spreyli bir şişede, çeyrek bardak suyla, on beş damla çay ağacı yağını karıştırın. Bu karışımı dezenfekte etmek istediğiniz her yerde kullanabilirsiniz.

Bitkisel yağ

Bambu ve hasır yüzeyleri çatlamaktan koruyun
Mobilyaya bitkisel yağı uygulamak için, temiz, yumuşak bir bez kullanın. Ardından temiz bir bezle yüzeyi temizleyin. Çizikleri olmayan, parlak yüzeylere kavuşacaksınız.

Bu ipuçları yardımıyla, inatçı lekelerden kurtulacaksınız ve tertemiz bir eve kavuşacaksınız.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu