Doğal Probiyotik Besinler

Günlük beslenmenize doğal probiyotik yiyecekler ekleyerek sindirim sisteminizin daha iyi çalışmasını sağlayabilirsiniz.

Doğada hastalıklara sebep olan ve sindirim sitemimizin düzgün çalışmasını sağlayan olmak üzere iki tür bakteri vardır. Bakteriler her yerimizdedir. Yararlı bitkiler ise bağırsaklarımızda yaşarlar. Bağırsaklarımızda yararlı bakteriler olmadan besinlerin sindirimini gerçekleştiremeyiz.

Midemizdeki bakterilerin yok olması sağlık sorunlarına sebep olur. Doğal probiyotik yiyecekler sindirim sağlığının korunmasını sağlar.

Kefir

Yararlı Bakteriler

Probiyotik besin takviyeleri eczanelerde satılmaktadır. Fakat yapay bir ürün kullanmak istemiyorsanız beslenmenizde doğal probiyotik gıdalara yer verebilirsiniz.

Aşırı işlenmiş gıdaların tüketimi vücuttaki probiyotiklerin azalmasına neden olur. Uzun süreli ishal ve stres de probiyotiklerin azaltır. Aynı şekilde alkol ve uyuşturucu da sindirim sisteminin bozulmasına neden olur.

Bifidus regularis, Lactobacillus bulgaricus, Lactobacillus acidophilus ve laktik asit bakterileri doğal olarak bağırsakta bulunan yararlı bakterilerin en yaygın çeşitleridir. Bu bakteriler ishal, mide rahatsızlığı, şişkinlik, gaz, hazımsızlık, irritabl barsak sendromu ve diğer bağırsak sorunları önlemeye yardımcı olurlar.

Probiyotik bakteriler içeren gıdalar, yiyeceklerdeki vitamin ve minerallerin emilimini arttırır. Probiyotikler bağışıklık sistemini güçlendirmeye de yardımcı olurlar.

Lahana Turşusu

Doğal Probiyotik Gıdalar

  • Ayran
  • Süzme peynir
  • Yoğurt
  • Lahana turşusu
  • Kefir
  • Pastörize edilmemiş turşu ve zeytin

Probiyotik bakteriler bakımından zengin olan doğal gıdaların tüketimi, yapay probiyotik takviyelerinin tüketiminden daha faydalıdır. Eğer bir probiyotik takviyesi kullanmak istiyorsanız doktorunuza danışmalısınız.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu