Doğal Yöntemlerle Halı Temizliği

Havalar ısınıyor, bahar temizliği vakti de geldi. Evlerde en fazla kirlenen ve dolayısıyla en çok temizliğe ihtiyaç duyan eşyalarda biri de halılardır.

Sürekli toza ve çeşitli etkilere maruz kalan halılar tüm bir yıl boyunca en fazla kirlenen eşyalardandır. Bahar temizliği yapılırken halılar da ihmal edilmemelidir.

Eğer halılarınızı halı temizlemeciye vermeyecek ve evde kendiniz temizleyecekseniz işinizi kolaylaştıracak birkaç kolay önerimiz var.

Halı temizliğinde kullanılan malzemeler kimyasal içermektedir. Halılar da en sık temas ettiğimiz eşyalardan oldukları için halıların temizliğinde kimyasal maddeler yerine doğal ürünleri tercih edebilirsiniz.

Halı temizliği

Öncelikle halılarınızın doğal malzemelerden imal edilmiş olmalarına özen göstermelisiniz. Halı vekilimler genellikle naylon, lateks, polyester gibi plastik malzemelerden yapılır. Mümkün olduğunca sentetik malzemelerden kaçınmalısınız.

Plastik malzemeler doğal malzemelere göre çok daha fazla toz çeker ve tutar. Bu da daha fazla kirlenmelerine sebep olur.

Halı nasıl temizlenir?

Birinci yöntemde bir miktar mısır nişastasına ihtiyacınız olacak. Ortalama büyüklükte bir halı için bir bardak mısır nişastası yeterli olur. Bir bardak mısır nişastasını halınızın üzerine serpiştirin ve 30 dakika bekleyin. Ardından halıyı elektrik süpürgesi ile iyice süpürün.

İkinci yöntemde ise arap sabunu kullanabilirsiniz. Bir miktar arap sabununu sıcak suda köpürtün. Bu suyla halınızı silin. Ardından sirkeli suya batırdığınız bezle halınızın yüzeyini yavaşça silin. Bu yöntemle halınızı temizleyebilirsiniz.

Halı lekeleri nasıl çıkar?

1. Eğer halınızda çamur lekesi oluştuysa, lekeli kısma tuz dökün ve ovalayın. Ardından lekeli bölgeyi süpürün.

2. Eğer halınızda kahve lekesi oluştuysa, lekeli kısmı soda ile silin ve süngerle temizleyin.

3. Eğer halınızda şarap lekesi oluştuysa, hemen müdahale ederek lekenin üzerini tuz ile kaplayın. Tuz şarabı çekecektir. Kuruyunca tuzu süpürgeyle süpürün ve halıyı silin.

4. Eğer halınızda meye suyu lekesi oluştuysa, lekeli kısma kaynar su dökün ve lekeli bölgeyi süngerle silin.

Bu yöntemleri kullanarak halılarınızı doğal yöntemlerle temizleyebilir ve halılarınızda oluşan lekelerden kurtulabilirsiniz.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu