Doğal Yüzme Havuzu Nedir?

Doğal yüzme havuzu (biyolojik yüzme havuzu), bitkilerin, filtreleme özelliğinden faydalanarak klor, ozon gibi kimyasal madde kullanımına gerek duymadan, doğal yollarda temizlenebilen havuzlardır.

Klasik havuzlara karşın bir alternatif olarak geliştirilen doğal yüzme havuzları, doğa ile havuzu bir araya getirmektedir. Bu havuzlar estetik görünümleriyle bahçeye farklı bir hava katmalarının yanı sıra, klorsuz olmalarıyla da fark yaratmaktadır.

Yılın her mevsimi doğayla uyum içerisinde olan doğal yüzme havuzlarının suyunu, klasik havuzlarda olduğu gibi kışın boşaltmak gerekmemekte ve bu durum, su tasarrufu sağlamaktadır. Ayrıca klasik havuzlarda kullanılan kimyasal düzenleyicilere gerek duyulmadığı için bakım masrafları da oldukça düşüktür.

Doğal yüzme havuz tasarlarken nelere dikkat edilmeli?

Bahçeye doğal yüzme havuz yaptırmak istendiğinde dikkat edilmesi gereken birtakım kurallar vardır. Bunlardan en önemlisi, bahçede yapay bir görüntü oluşmasının önüne geçmektir. Yani bahçeye yaptırılacak doğal yüzme havuzu, bahçenin genel konsepti ve etrafındaki bitkiler ile uyum içerisinde olmalıdır. Bu bağlamda, havuz zemininde ve yürüyüş yolunda kullanılacak malzemeler bile önem taşır. Örneğin, yürüme yolunda ahşap ve taş malzemelerin kullanılması, adım taşlarının farklı aralıkla yerleştirilmesi ortamda doğal bir görüntü yaratılmasını sağlayacaktır.

Havuz kenarına yerleştirilen bitkiler de dikkat edilmesi gereken bir diğer önemli ayrıntıdır. Bu bitkilerin formları uyum içerisinde olmalı, ancak boyları aynı tutulmamalıdır. Çünkü doğada bulunan bitkiler, her zaman birbiriyle aynı boyda olmamaktadır.

Doğal yüzme havuzları, bahçede hiçbir şekilde yapay durmamakla birlikte, etrafını kaplayan bitkilerle adeta doğanın bir parçasıymış izlenimi yaratır ve böylelikle kişiye huzur verir. Kimyasallardan uzak yapısı ile de bir doğa dostudur.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu