Doğru Boya Rengi Nasıl Seçilir?

Evinizdeki duvarları boyamaya karar verdiyseniz, doğru renk seçimi yapmanız gerekir. Doğru renk seçimi yapabilmek için mutlaka farklı alternatifleri, evinizin duvarlarında deneyin.

 Evin boyası, dekorasyonu direkt etkileyen çok önemli bir unsurdur. Evdeki tüm eşyalarla uyum içinde olması gerektiği gibi, uzun süre görmek isteyeceğiniz, yormayan bir renk olmalıdır. Evinizi boyarken doğru renk seçmini yapabilmeniz için öncesinde farklı renk alternatiflerini, kendi evinizin ışığında deniyor olmanız, sonuçtan memnun kalmanızı sağlar.

 Evde, kendi duvarınızda deneyin

Bir rengin nasıl göründüğü konusunda mağazada karar vermeye çalışmayın. Beğendiğiniz renk alternatiflerini mutlaka eve getirin. Renk kartelasında beğendiğiniz renkleri kesin, duvarın üzerine tutun ve odadaki ışık ile nasıl göründüğüne bakın.

Boya Rengi

Renk alternatifleri arasından seçim yapın

Renk seçmenin en iyi yolu numune denemektir. Bunun için beğendiğiniz boya renklerinden yaklaşık 1’er litreye ihtiyacınız olacak. Bu boya alternatiflerini 50×50 cm gibi ebattaki köpük tahtalar üzerine uygulayın. Boyadığınız paneli, odanın farklı duvarlarına, günün farklı saatlerinde yerleştirerek, ışığı gözlemleyin.

Diğer renklere uydurun

Seçtiğiniz boyanın, odanızdaki diğer renklere uyum sağlaması için farklı bir renk ile karıştırılmasını isteyebilirsiniz. Hazırlatacağınız numunenin karışımı, tek bir renk görünümünde olmalıdır.

Bilgisayardan destek alın

Bazı boya üreticileri bilgisayar ortamında odanızda farklı renkler denemenize olanak sağlar. Bu tip uygulamaları siz de ücretsiz olarak edinebilirsiniz. Böylece, sanal ortamda da olsa, kendi odanızda onlarca rengi deneme şansınız olur.

Alternatifleri daraltın

Karar verebilmek için renk alternatiflerini daraltın. Onlarca rengin içinde kaybolup, kafa karışıklığı yaşamak yerine, iki ya da üç alternatif üzerinde yoğunlaşın. Böylece, karar verme süreniz kısalır.

Doğru boya rengini seçebilmek için kendi zevkinizi, ev halkının zevkini, evdeki eşyaları ve yaratmak istediğiniz atmosferi göz önünde bulundurun. Uzun seneler boyunca kullanabileceğiniz, doğru rengi seçebilmek için renk alternatiflerinizi belirleyip, bu alternatifleri evinizin doğal ortamında deneme amaçlı uygulayın. İçinize en çok sinen renk, doğru renktir.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu