Dolaplarda Bahar Temizliği

Baharın gelişiyle birlikte kışlıkları kaldırıp dolabımızı sıcak yaz günlerine hazırlamanın vakti geldi. Peki dolaplarda bahar temizliği nasıl yapılmalı?

Mevsim değişimi sebebiyle artık giymeyeceğiniz giysileri kaldırmanın vakti geldi. Kışlıkları kaldırarak dolabınızda yazlık giysilere yer açabilirsiniz.

Temizlik

Öncelikle kaldıracağınız kışlık giysilerinizi temizleyerek bakımını yapın. Parfüm kalıntıları ve lekeler bekledikçe kumaşın içine işler ve oksitleşir. Bu nedenle giysilerinizi yıkayıp tamamen kuruduğundan emin olduktan sonra kaldırmalısınız.  Kuru temizlemeye gitmesi gereken giysilerinizi göndermelisiniz. Güveler, giysilerde kalmış yağları sevdiğinden onları  temizleyerek kaldırmak güvelerden korumak için de iyi bir yöntemdir.

Yazlık giysiler

Onarım

Sökülmüş ya da tamire ihtiyacı olan giysilerinizin bakımını yaparak kaldırırsanız önümüzdeki sezon kullanmaya hazır bulacaksınız. Uzun süredir giymediğinizi fark ettiğiniz giysileriyse ihtiyaç sahiplerine vermek üzere ayırabilirsiniz.

Gruplama

Temizleyip önümüzdeki yıl kullanmak üzere hazır olan giysilerinizi kumaş türlerine göre gruplandırın. Triko, keten ya da ipek giysilerinizi özellikle de açık renklilerse plastik poşetlerde saklamayın. Plastik, nem oluşumuna ve dolayısıyla giysilerinizde sararmaya neden olabilir.

Saklama

Kumaş, hava ve nem değişiminden en çok etkilenen malzemedir. Bu nedenle garaj, tavan arası, bodrum gibi kolay nem alan, ıslanan ya da kuruyan yerler tercih edilmemelidir.

Asılarak saklanması gereken giysilerde iz oluşmaması için metal askılar yerine kumaş askıları tercih edin. Trikolarınızı ise asmak yerine katlayarak muhafaza edin.

yıkanmış çamaşırlar

Giysilerinizi kolalayarak kaldırmamalısınız. Kola, böcek oluşumuna ve kumaşın yıpranmasına neden olur. Saklarken de eğer ağır kokulu naftalin yerine güzel kokmalarını istiyorsanız, küçük keselere rendelediğiniz beyaz sabun ve lavanta koyabilirsiniz. Kurutulmuş portakal kabuğu da ekleyebilirsiniz. Bu yöntem giysilerinizi güvelerden de koruyacaktır. Kuru temizlemeciler ise giysilerinizi saklarken içine küçük bir parça sandal ağacı eklemenizi öneriyor.

Yazlıklar

Yazlıkları çıkarıp yerleştirmeden önce havalandırmanız, varsa kat izlerini ütülemeniz gerekir. Artık bedeninize uymayan ya da kullanmayacağınızı düşündüğünüz giysilerinize dolabınızda hiç yer vermemeniz, aradığınızı kolayca bulduğunuz düzenli bir dolabınız olmasını sağlayacaktır.

Kışlıklarınızı bu yöntemleri uygulayarak dolaba kaldırırsanız bir sonraki yıl kullanıma hazır halde bulabilirsiniz.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu