Domates bahçede nasıl yetiştirilir?

Eğer bahçeli bir evde oturma şansına sahipseniz, bahçenizi domates fideleriyle renklendirebilirsiniz.

Domates, ılık ve sıcak iklim ürünüdür. Soğuk havalarda bitki hemen zarar görebilir. Gerektiğinden fazla sıcaklık ve nem, bitkide hastalıkların oluşmasına neden olur. Sıcak ve kuru rüzgara maruz kalan domates bitkisi, çiçeklerinin büyük bir bölümünü döker. Domates, kumlu, killi ve diğer tüm topraklarda yetişebilir. Domates, derin, su tutma kabiliyeti iyi, humus ve besin maddelerini bolca barındıran zengin toprakları sever. Bitki, kumlu topraklarda, erken ürün verir.

Domates dikilen bir yere, en az 5 yıl domates dikilmemelidir. Bu şekilde, toprağı dinlendirmiş ve bir dahaki ekime kadar iyileşmesini sağlamış olursunuz. Domates bitkisi derin köklü bir bitki olduğu için, toprağın derin bir şekilde sürülerek, dikkatle hazırlanması gerekir. Domatesi ekerken, metrekareye 5-6 gr tohum gelecek şekilde ekin. Domatesleri ektikten sonra, tohumların üzerini 1 cm kalınlıkta harçla örtün ve hafifçe bastırarak tohumların bulunduğu kısma ulaşacak şekilde su verin. Domatesi, havaların sıcaklığına göre sulayın. Dikkat etmeniz gereken, toprağın kuru kalmamasıdır.

Öncelikli olarak, bahçeye dikilecek fidelerin en azından 3-4 yaprağı olduğuna dikkat edilmelidir. Dikim esnasında fide torfunun üst kısmının, toprakla aynı hizada kalması gerekir. Fideler 40-50 cm’ye ulaştığında ise, kırılmamaları için bir sırıkla desteklemek iyi olacaktır.

domates-ekimi-1

Fidelerin yerlerinde gelişmeye başlamasından iki hafta sonra ilk çapa, bundan üç hafta kadar sonra da ikinci çapa yapılır. Bu çapalar dışında ara sıra havalandırma amaçlı yapılan çapalar da bitki için oldukça faydalıdır. Ek bir bilgi olarak; domates fidelerini ekmeden önce toprağa açılan çukura kireç döküldüğü takdirde, domatesin çürümesi engellenebilir.

Domates Fideden Nasıl Yetiştirilir?

Bahçenizde domates yetiştirmek istiyorsanız, bahar dönemini tercih edebilirsiniz. Orta büyüklükte bir saksı temin edin. Saksıyı toprakla doldurun. Fidanlıklardan, botanik bahçelerinden temin ettiğiniz domates tohumunu toprağın altı mm derinine ekin. Tohumu eker ekmez, sulayın.

Tohum çimlenme aşamasına geldiğinde saksıyı karanlık bir ortama alın. Tohum çimlendikten sonra, saksıyı bahçenin güneş alan bir yerine yerleştirebilirsiniz. Fideniz küçükse, büyüyene kadar tahta bir çubuk yardımıyla fideyi destekleyebilirsiniz. Yaprak hastalıklarını önlemek için domatesi sabah saatlerinde sulayın.

100’e yakın çeşidi bulunan domatesi bahçe ya da balkonda da yetiştirebilirsiniz. Fideden domates yetiştirmenin kuralları:

• Fideyi dikmeden önce kökünde bulunan toprak parçalarını iyice temizleyin.
• Fideyi dikmek için açtığınız çukura bir tatlı kaşığı kadar kireç dökün. Toprağa ilave edeceğiniz kireç, toprağın kökten çürümesini engeller.
• Fidelerin üç – dört yaprağa ulaşmış olmasına özen gösterin.
• Fideyi dikerken, torfunun en üst kısmı toprak yüzeyiyle aynı düzeyde olmalıdır.
• Fidenin boyu 40 – 50 cm’ye ulaştığında, fideyi bir sopaya ip yardımı ile bağlayın.
• Fideler gelişmeye başladıktan sonra iki hafta sonra ilk çapa yapılır. İlk çapadan iki – üç hafta sonra ikinci çapa gerçekleştirilerek, yabani otlar temizlenir.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu