Domates Nasıl Kurutulur?

Yaz mevsiminde bollaşan sebzeleri, mevsiminde alıp kurutarak kış mevsiminde de yemeklerde kullanabilirsiniz.

Yazın bol ve lezzetli olan domates de kışa hazırlık için kurutularak değerlendirilebilir. Kış yemeklerinde de mevsiminde aldığınız domatesleri kullanabilirsiniz.

Domates vitamin ve mineral açısından zengin bir besin kaynağıdır. Türk mutfağında da sıklıkla kullanılmaktadır. Taze olarak tüketildiği gibi, yemeklerde kurutularak da kullanılabilir.

Domatesi güneşte ya da fırında kurutulabilirsiniz. Geleneksel olarak güneşte kurutma yöntemi önerilmektedir.

Domates güneşte nasıl kurutulur?

Domatesleri hızlı bir şekilde küflenmeden kurutmalısınız. Bunun için de yazın en sıcak aylarını tercih etmelisiniz. Ağustos ayı domates kurutmak için en uygun zamandır. Ağustos ayında nem oldukça düşük ve sıcaklık fazlasıyla yüksektir. Yüksek sıcaklık domatesin doğal olarak hızlı ve küflenmeden kurumasını sağlar.

Yaz mevsiminin mahsülü olan domatesler daha sulu ve lezzetlidir. Ancak sulu domates kurutma işlemi için uygun değildir. Bunun için kurutmak istediğiniz domatesin çok fazla su içermemesi gerekir. Salçalık domatesler daha az su içerir ve kurutmak için daha uygundur. Bunun yanı sıra İtalyan domatesi olarak adlandırılan oval domatesler de tercih edilebilir.

Domates Kurutma

Kurutma nasıl yapılır?

Kurutacağınız domatesleri yıkayıp dış yüzeylerini iyice temizleyin. Yıkadığınız domatesleri büyüklüklerine göre iki ya da dört parçaya ayırın. Kestiğiniz domatesleri kurutmak istediğiniz yere kabuklara yüzeye gelecek şekilde yerleştirin. Domatesleri kurutacağınız zemin temiz olmalıdır. Domatesleri bir bez ya da tepside kurutabilirsiniz.

Domateslerin daha hızlı bir şekilde kurumasını istiyorsanız ızgara yöntemini kullanabilirsiniz. Izgarayı yerden biraz yüksekte olacak şekilde koyun. Izgaranın altına temiz bir örtü serin ve domatesleri ızgaranın üstüne yerleştirin. Izgara, direkt havayla temasını sağlayacağı için domateslerin daha kısa sürede kurumasını sağlayacaktır.

Domatesler bir süre sonra sıcak sebebiyle suyunu salacaktır. Akan sular doğrudan beze damlar. Böylece domatesler daha kısa sürede kuruyabilir.

Lezzetini artırmak için domatese tuz serpebilirsiniz. Bunun için kaya tuzu kullanmalısınız. Ancak aklınızda bulunsun, tuz, domateslerin kuruma süresini uzatabilir.

Kuruma süresi yaklaşık 5 ile 7 gündür. Kuruttuğunuz domatesleri ister hava geçirmez saklama poşetlerinde isterseniz de zeytin yağı dolu kavanozlarda saklayabilirsiniz.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu