Domatesle ilgili pratik bilgiler

Sofraların en renkli sebzesidir domatesler. Kan kırmızı rengi, ağızda bıraktığı o tatla her yemeğin içinde kendini mutlaka belli eder.

Domates hakkında mutfağınızda işinizi kolaylaştıracak pratik bilgilere sahip olmak için yazıyı okuyun. 

* Domatesin kabuğunu kolayca soymak için kaynar suda bir dakika bekletebilirsiniz. 

* Domates tazeliğini yitirmeye başladıysa tuzlu suyun içinde yarım saat bekletin. 

* Domatesleri buzdolabına yerleştirmeden önce saplarını çıkarın ve sap yerleri altta kalacak şekilde, birbirine değmeden dizin. Böylece domateslerinizi buzdolabında uzun süre muhafaza edebilirsiniz.

* Hemen hemen her yemekte yer alan domatesin kabukları yemeğin görüntüsünü bozabilir. Bunun için domatesi yemeğe ilave etmeden önce kabuklarını soymalısınız. 

* Domates çekirdekleri yemeğe ekşi bir tat verebilir. Yemeğinizin ekşi olmasını istemiyorsanız domatesi yemeğe katmadan önce çekirdeklerini çıkarın. 

* Domatesin çekirdeklerini kolayca çıkarmak istiyorsanız ilk olarak domatesi ikiye bölün. Böldüğünüz domatesi avucunuzda sıkın. 

* Aldığınız domatesin uzun süre dayanmasını istiyorsanız, onları serin, rutubetsiz ve karanlık bir yerde tutun. Böylece domatesler 14 gün dayanabilirler.

* Yemek yaparken vakit kaybetmek istemiyorsanız domates tabletleri hazırlayabilirsiniz. Domatesleri güzelce rendeleyin ve buz kalıplarına koyarak dondurun. Tabletleri istediğiniz an çıkarıp kullanabilirsiniz. Arzunuza göre bu tabletleri kalıptan çıkarıp, poşet içine koyup da buzlukta saklayabilirsiniz. 

Uygulayacağınız bu yöntemlerle domatesleriniz daha uzun ömürlü, yemekleriniz daha lezzetli olacaktır.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu