Domespace Ekolojik Ev

Kendi etrafında dönebilecek şekilde yapılmış Domespace ekolojik ev, sıra dışı tasarımıyla dikkat çekiyor.

Amerika’nın New York şehrine yaklaşık 130 km mesafede yer alan ekolojik ev, neredeyse her türlü felakete karşı dayanıklı olarak tasarlanmış. Doğal odundan oyularak yapıldığı için ormanla mükemmel bir uyum içinde olan ekolojik evin pek çok sıra dışı özelliği bulunuyor.

Ekolojiden esinlenen bir mimari şirketi olan Solaleya tarafından sunulan ekolojik ev, Patrick Marcilli tarafından tasarlanmış. Doğa ile uyumlu, fonksiyonel ve çevre bütünlüğünü önemseyen evler tasarlayan Solaleya, Domaspace için de bu özellikle göz önünde bulundurmuş.

domespace_gallery_04

Ekolojik evin en ilginç özelliği kendi etrafında dönebiliyor olması. Güneşi daha iyi alabilmek ya da güneş ışınlarından korunabilmek için bu şekilde tasarlanan ev, bir düğmeye basılarak kendi etrafında dönmeye başlıyor.

Domespace ekolojik ev, prefabrik bir yapı. Kısa bir sürede istenilen yere kolayca kurulabiliyor. Yapımında hiçbir kimyasal bulunmayan ekolojik ev, tamamen ekolojik malzemeden üretilmiş. Ev, yazın sıcak, kışın ise serin kalabiliyor.

domespace_gallery_02

İstenirse güneş paneli eklenebileceğinden, sürdürülebilir enerji sağlayabiliyor. Eve geri dönüşün sistemleri de takılabiliyor.

Saatte 280 km hızla esen sert rüzgara karşı dayanıklı olarak tasarlanan ev, Richter ölçeğine göre 8 şiddetindeki bir depreme de dayanıklı. Elastik bir kemer üzerine kurulmuş olması ekolojik evi zorlu etkilere karşı dayanıklı hale getirmiş.

domespace_gallery_07

Tüm bu olumlu özelliklerinin yanında maalesef Domespace oldukça masraflı bir yapı. Tam olarak 950 bin dolara mal olmuş. Fakat talebin artmasıyla bu fiyatların azalması umuluyor. Ekolojik yapılara verilen önemin artması ile bu talep de artabilir.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu