Dondurulmuş Gıdalar Nasıl Çözdürülür?

Kışın kullanılmak üzere buzlukta saklanan yiyeceklerin mevsimi geldi. Buzdolabında donmuş halde bekleyen gıdaların pişirilmeye ve yenmeye hazır hale gelebilmeleri için çözdürülmeleri gerekir.

Dondurulmuş sebze, dondurulmuş et… hepsi yenmek için hazır, fakat önce çözülmeleri gerekiyor. Pratik birkaç yöntemle dondurulmuş gıdaları kolayca çözdürebilirsiniz.

Dondurulmuş Meyve

Dondurulmuş Gıda Nasıl Çözülür?

Buzdolabında Bekletme Yöntemi

Bu yöntem özellikle et ve hamur işlerinde kullanılmalıdır. Sebze ve meyveler için uygun değildir. Donmuş sebze ve meyvelerin çözünmek için bekletilmeleri vitaminlerinin yok olmasına sebep olur. Bu yöntem et ve hamur işleri için oldukça sağlıklıdır, fakat aynı zamanda çok uzun zaman gerektirir. Eğer yeterli süreniz varsa et ve hamur işleri için bu yöntemi kullanabilirsiniz.

Soğuk Su Yöntemi

Donmuş gıda soğuk suyun içine konur ve su her 30 dakikada bir değiştirilir. Dondurulmuş et, tavuk ya da kıyma 1-1,5 saat içinde kolayca çözdürülebilir. Bu yöntemle çözdürdüğünüz gıdayı hemen pişirerek tüketmelisiniz. Aksi durumda tekrar dondurmaya kalkarsanız gıda ziyan olur.

Mikrodalga Yöntemi

Bu yöntem dondurulmuş et, tavuk, sebze ve hamur işleri için uygundur. Mikrodalga aletinde çözdürme için özel bir seçenek olur, onu kullanmanız önerilir. Eğer böyle bir seçenek yoksa ısıtarak da çözdürebilirsiniz. Fakat gereğinden fazla ısıtırsanız gıdalar bozulabilir. Çözdürdüğünüz gıdayı hemen pişirerek tüketmelisiniz.

Sıcak Su Yöntemi

Bu yöntemi kullanacaksanız, çözdüreceğiniz et 2,5 santimden kalın olmamalıdır. Kullanacağınız suyun sıcaklığı da 39 derece olmalıdır. Tavuk ise 60 derece sıcak suda çözdürülebilir. 2,5 santimden kalın et ve tavuk için bu yöntem önerilmez.

Dondurulmuş Bezelye

Dikkat Edilmesi Gerekenler

  • Dondurulmuş meyve ve sebzelerin vitamin kaybına uğramaması için çözdürüldükten hem sonra pişirilmeleri gerekir.
  • Soğuk suda çözdüreceğiniz eti poşetten çıkarmamalısınız.
  • Dondurulmuş gıdalar çözdürüldükten sonra tekrar dondurulmamalıdır.
  • Buzdolabı yöntemi ile çözdürülen et pişirilmeden önce 3-5 gün buzdolabında bekletilebilir.
  • Buzdolabı yöntemi ile 2-2,5 kilogramlık bir gıdanın çözülmesi yaklaşık 24 saat sürer.

Bu yöntemleri kullanarak dondurulmuş sebze ve meyveleri kolayca çözdürebilirsiniz.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu