Donuk kümes hayvanlarını buzdolabında çözdürme yöntemi

Donuk et ürünlerini, en güvenilir ve sağlıklı çözdürme şekli, buzdolabında çözdürmektir.

Bu yöntem uzun zaman alır, ancak sağlık açısından akıllarda şüphe bırakmaz. Buzdolabında çözme esnasında, birkaç noktaya dikkat edin: 

• Buzdolabında çözdürmenin esas kuralı, kilo başına beş saat buzdolabında tutmaktır. Örneğin, iki kiloluk bir kümes hayvanını çözdürecekseniz, kullanımdan en az on saat önce derin dondurucudan çıkarıp, buzdolabına koymalısınız. 

• Kümes hayvanları kendi paketlerinde eritilebildikleri gibi, derince bir kaba alınarak da eritilebilir. Eti düz tabağa koymayın, eriyen etin kanlı suyu buzdolabınıza akmasın. 

• Eritme işlemini paketten çıkararak yapacaksanız, yeni koyduğunuz kabın üstünü streç filmle kaplayın. Bu, hem tavuğun kokusunun buzdolabına yayılmasını engeller, hem de daha hijyenik bir erime sağlar. 

• Eriyen etin suyunun, buzdolabındaki başka gıdaların üstüne damlamamasına özen gösterin. Bu, tamamen sağlıksız bir durumdur. 

• Kümes hayvanı çözüldükten sonra, kullanıma kadar bir, iki gün buzdolabında muhafaza edilebilir. Ancak, etin tamamen hava almayacak şekilde sarılı olduğundan ve diğer yiyeceklerden uzak durduğundan emin olun. 

Kilo başına beş saat formülü ile, kümes hayvanlarını buzdolabınızda güvenle çözdürerek kullanabilirsiniz. 

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu