Döşemelik Kumaş Çeşitleri

Döşemelik kumaş çeşitleri duvar kaplamalarından koltuklara, masa örtülerinden perdeler evin hemen her alanında kullanılmaktadır.

Evin estetik bir görünüme kavuşmasını sağlayan döşemelik kumaşların birbirinden farklı ve renkli çeşitleri bulunmaktadır. Alkantra, damasko, kaşmir, yapay deri gibi ev tekstilinde kullanılan döşemelik kumaş nerelerde kullanılır?

Döşemelik Kumaş

Alkantra: Polyester ve poliüretan iplikten üretilen alkantra; perde, duvar kaplaması, koltuk ve kanepelerde kullanılır. Sağlam ve yumuşak yapıdadır. Yat ve otomobil döşemelerinde de tercih edilmektedir.

Damasko: Şam kökenlidir. Çift taraflı, mat iplik desenler üzerine parlak saten ipliğin dokunmasıyla elde edilir. Perde, koltuk, yastık ve duvar kaplamalarında kullanılır. Ağır bir kumaştır. Klasik çizgileri sevenler için ideal bir tercih olacaktır.

Kaşmir: Çin, Moğolistan ve Tibet civarında üretilmeye başlanmıştır. Kaz ve keçi tüyünden elde edilen ipliklerle üretilir. Yünlü, sıcak tutan yapısıyla dolayısıyla kışlık perdelerde, battaniye ve yastıklarda kullanılır.

Hareli Kumaş: Doğal ipek, keten ve viskondan üretilir. Çizgili ve emprime çeşitleri de mevcuttur. Misafir odalarında; perde, koltuk ve duvar kaplamalarında kullanılır.

Kadife: Koton, ipek, yün ve keten gibi pek çok çeşidi bulunmaktadır. Klasik tarz sevenler tercih etmektedir.  Koltuktan perdeye ve duvar kaplamalarına evin pek çok alanında kullanılabilir.

Moher: Keçi yününden yapılan ipliğin dokunmasıyla üretilir. Dünyanın en kıymetli kumaşı olduğu için fiyatı da oldukça yüksek. Çok ince ve parlak yapıdadır. Perde ve sandalye döşemelerinde kullanılır.

Keten: Toz tutmayan ve sağlam yapıdadır. Genellikle örtü, perde, yastık ve koltuk döşemelerinde kullanılır.

Osmanlı: İpek, yün ve koton karışımından elde edilir. Geleneksel tarzı sevenlerin tercihidir. Duvar kaplamasında; perde, koltuk ve orta sehpaların döşemesinde kullanılır.

Tafta: Sık dokunmuş, parlak, ipek görünümlü bir kumaştır. İpekten daha ucuzdur. İpek iplik yerine viskonla dokunan tafta genellikle perdelerde ve duvar kaplamalarında kullanılır.

Yapay Deri: Sıvı PVC’nin işlenmiş halidir. Gözenekli ve ince dokulu yapıdadır. Kir tutmayan ve kolay temizlenen yapay deri, genellikle koltuk ve minder döşemesinde kullanılır.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Göz Atın
Kapalı
Başa dön tuşu