Doyurucu Ramazan Çorbaları

İftar ve sahur sofralarının baş köşesinde yer alan çorbalar doyurucu özellikleri ile sizi gün boyu tok tutmaya yardımcı oluyor. Ramazan çorbaları nasıl yapılır?

Birbirinden çeşitli ve lezzetli çorbalar ile sofralar bereketleniyor. Gün boyu tok kalabilmek için doyurucu çorbaları Ramazan menünüze eklemelisiniz.

Doyurucu Çorbalar

Sebze Çorbası

1460470917_havu__lu___spanak_corbasi-660x400

Buzdolabınızda kalan sebzelerden birer adet kullanarak ya da zeytinyağlı pişirmek üzere aldığınız sebzelerden birer adet ayırarak yaptığınızda son derece ekonomik ve doyurucu bir çorbadır.

Mevsim sebzelerinin fiyatları da mevsiminde ucuzdur. Bu çorbaya ıspanak, lahana, karnabahar, brokoli gibi diğer kış sebzelerinden de ilave edebilirsiniz.

Mısır Çorbası

Mısır Çorbası

Nemli iklim bölgelerinde yetiştirilebilen, tek yıllık, doymamış yağ grubunda olan bir tarım bitkisi olan mısır aynı zamanda lezzetli bir besindir.

Genelde haşlanarak ya da közlenerek yenilen mısır, salatalara da tat katmaktadır. Bunun yanı sıra mısırdan enfes bir çorba da yapabilirsiniz.

Erişteli Yaz Çorbası

Erişteli Yaz Çorbası

Yazın sıcak aylarında ferahlık veren lezzetli ve doyurucu bir yoğurtlu yaz çorbasıdır. Erişteli yaz çorbası ılık servis edilir. Bol nane ve yoğurt ile yaz aylarında doyurucu ve ferahlık veren leziz bir çorbadır.

Buğdaylı Yaz Çorbası

Yaz Çorbası

Çoğunlukla soğuk kış aylarında sıcacık oluşuyla akla gele çorbalar lezzetleri, besin değerleri ve çeşitlilikleriyle yaz ayları için de idealdir. Hemen her akşam yemeği menüsünde yer alan çorba soğuk haliyle gün içinde de çokça tüketilir. Buğdaylı yaz çorbası da serinletici ve doyurucu bir çorbadır.

Ekşili Pirinç Çorbası

domates çorbası

Domates ve pirinçten yapılan ekşili pirin çorbası, pirinç ilavesi dolayısıyla oldukça doyurucu bir çorbadır. Aynı zamanda hafif bir lezzet olduğu için mideyi ağrıtmaz ve gün boyu rahatsızlık vermez.

Yöresel Çorbalar

Çorba-2

Anadolu’nun zengin mutfak kültürü çorba çeşitlerine de yansımıştır. Yemeğe çorba ile başlanır. Çorba ile açılan sofralar bereketlenir. Kölük aşından bıt bıt çorbasına, toygadan beyran çorbasına pek çok yöresel tarif Ramazan sofrasında da yer alıyor. Oldukça lezzetli ve doyurucu olan yöresel çorbalar kadim Anadolu kültürünün de bir parçası.

Afiyet olsun.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu