Dresuarınızda farklı bir düzenleme yapın

Dresuar, genellikle evin koridorunda veya holünde bulunan uzun bacaklı sehpa veya dolaptır.

Eskiden, içine sofra takımları konan dresuarlar, günümüzde dekoratif amaçlı da kullanılmaktadır. Evinizdeki dresuarı yeni bir görünüme kavuşturmak ise mümkün. İşte birkaç fikir: 

• Elişi süslemelerle hareket kazandırın: Dresuarınızın rengine ve tarzına uygun renkte kağıtlar seçin. Daha sonra bu kağıtlardan dilediğiniz motifleri kesin ve hazırlayın. Kelebek, çiçek, kalp motifleri olabilir. Bu kesilen parçaları, kurdele veya deri iplerle birbirine bağlayın. Daha sonra, duvara çaktığınız çivilere bu ipleri dolayabilirsiniz. 

• Aksesuarlarla canlandırın: Hazırladığınız kağıttan süslerle aynı renklerde seçeceğiniz aksesuarlar, dresuarınızın üstündeki boşluğu doldurur ve daha hoş görünmesini sağlar. Kağıtlarla aynı renk tonlarında bir mumluk veya kase hoş durur. 

• Sade bir tarz yaratın: Dresuarınız için süslemeler yaparken, fazla abartıya kaçmamaya özen gösterin. Sadelik, her zaman için daha şık durur. Ahşap, deri, kağıt gibi malzemeleri, uyumlu oldukları zaman bir arada kullanın. 

• Objeleri düzgün sıralayın: Dresuarın üstüne konacak aksesuarları veya objeleri uyumlu görünecek şekilde, düzgünce yerleştirin. Boy sırasına göre dizmeniz de simetrik bir algı yaratır. 
• Farklı malzemeleri bir arada kullanın: Cam, metal, ahşap, pirinç gibi farklı materyallerden objeleri, yan yana kullanabilirsiniz. Ancak birbiriyle uyumlu olmayan şekillerdeki objeleri yan yana koymayın. 

• Renk tonlarıyla fark yaratın: Dresuarınızın renginde objeler ve aksesuarlar kullanın. Ancak değişik tonlar kullanarak, monotonluğu kırın. 

• Aynadan vazgeçmeyin: Dresuarın üzerinde mutlaka bir ayna bulundurun. Böylece hem holünüz daha geniş durur, hem de daha klasik bir hava yaratırsınız. 

• Abajur seçiminine dikkat edin: Dresuarınızın üstüne klasik bir örtü örtün ve üzerine de büyük, gösterişli bir abajur koyun. Abajur klasik tarzda olursa, şıklığınızı tamamlar. 

• Dresuarın kullanım amacını hatırlayın: Dresuar, eskiden yemek takımlarını sergilemek için kullanılırdı. Siz de, eski antika porselenlerinizi çıkarın ve dresuarınıza yerleştirin. 

• Kitaplarınızı da kullanın: Dresuarınızın üstüne eski bir roman veya sanat kitabı koyun. 

• Doğal malzemelerden faydalanın: Yaratıcılığınızı kullanarak, doğal malzemelerle farklı aksesuarlar yapabilirsiniz. Örneğin, farklı boylardaki güzel birkaç çam kozalağını boyayın ve saplarından tellerle birbirine bağlayın. El işi aksesuarlarınız, dresuarın üstünde daha çok ilgi çekecektir. 

Dresuarınızı, bu fikirler sayesinde, evinizin cazibe merkezine dönüştürebilirsiniz. 

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu