Düdüklü Tencere Kullanımı

Düdüklü tencere yemeği daha kısa sürede pişirmesi ve kullananların işini kolaylaştırması nedeniyle oldukça çok tercih edilir.

Mutfakta işinizi pratikleştirse de, dikkatli kullanılmadığı takdirde kazalara neden olabilir. Düdüklü tencere kullanırken nelere dikkat etmek gerekir?

Bunlara dikkat etmemek ya tencerenin bozulmasına ya da yemek pişirenin dikkatsizliği yüzünden buharla el ya da yüzünün haşlanmasına yol açabilir. 

Düdüklü tencereye konacak malzeme ve su miktarı tencerenin içini hiçbir zaman tam olarak doldurmamalıdır. Tencere yüksekliğinden muhakkak dört parmak aşağıda olmalıdır. Bazı tencerelerin kapakları yüksek olur. Bunlarda bırakılacak boşluk biraz daha az olabilir. 

Düdüklü tencerelerde susuz yemekte kesinlikle pişirilmemelidir. Bu şekilde pişirilmesi tencerenin emniyet supabının açılmasına ya da tencerenin çatlamasına neden olabilir. 

Düdüklü tencere basınç yardımıyla yemekleri pişirir. Tencerenin içinde basıncın oluşup oluşmamasını ayarlayamazsınız. Tencere içindeki basıncın olumsuz etkiler yaratacağını unutmamak gerekir. Yemeğinizi düdüklü tencere ile pişirecekseniz, düdüklü tencereyi kullanmaya başlamadan önce kullanım kılavuzunu iyice okuyun.

Düdüklü tencerede sulu yemekler pişirmelisiniz. Tencere içinde mutlaka su olmalıdır.

Düdüklü tencerede yemek pişirirken, tencerenin yarısından fazlasını doldurmamaya özen gösterin.

Düdüklü tencerenin kapağını ocağın altını söndürür, söndürmez açmayın.

Tedbir alarak, düdüklü tencere kullanırken meydana gelebilecek kazaları en aza indirebilirsiniz.

Not 

  • Yemek piştikten sonra düdüklü tencereler hemen açılmamalıdır.
  • Düdüklü tencerede yemek piştikten sonra tencere soğuk su akan bir musluk altına tutulmalıdır (su düdük üzerine gelmemek şartıyla) 

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu