Düğün Davetlerinde Menü Çeşitleri

Düğün mekanıyla anlaşma yapmadan önce düğün yemekleri konusunda da bir karar vermelisiniz. Nasıl bir menü istiyorsunuz ve size sunacakları fiyatlar nedir?

Düğün hazırlıkları sürüyor. Düğün mekanını seçerken düğün menünüze de karar vermeniz gerekir. Mekanlar menünün detaylarını konuşarak bir karara varmalısınız.

Kokteyl

Açık büfe

Limitli ya da limitsiz alkollü içki ile atıştırmalıkların servis edildiği menüdür. Atıştırmalıklar ya catering firması tarafından masaların arasında dolaşmak suretiyle servis edilir ya da masalar önceden konmuş olur. İçkiler için de ya açık büfe oluşturulur ya da servis elemanları masaları dolaşarak servis eder. Ekonomik bir davet şeklidir. Kısa süreli davetler için idealdir. 2 saatten uzun süren davetler için önerilmemektedir.

Kokteyl Prolange

gourmet-616914_1280

Kokteylin daha kapsamlı olanıdır. Servis edilen atıştırmalıklar kuruyemiş vs. gibi basit atıştırmalıklar değil de soslu tavuk parçaları, mini köfteler, pizzalar, börekler gibi yiyeceklerdir. Doyurucu özelliği olması dolayısıyla 2 saatten uzun süren fakat 3 saati de aşmayan davetler için uygundur. Özellikle nikah sonrası kutlaması için idealdir.

Açık Büfe

açık büfe

Tüm yemek çeşitleri masa üzerinde sunulur. Açık büfe seçeneği özellikle misafir sayısının tam kestirilemediği davetlerde uygundur. 150 kişi öngördüğünüz bir davete 180 kişi gelme ihtimali de varsa açık büfe ideal olacaktır. Açık büfe, set menüye göre daha ekonomiktir.  İki seçenek arasında kaldıysanız ve davetli sayınızdan emin olamıyorsanız açık büfe tercih edebilirsiniz.

Set Menü (A la Carte)

restaurant-449952_1280

Yemeğin masalara servis edildiği menü seçeneğidir. Menüde başlangıçlar, ara sıcak, ana yemek, tatlı ve içki servisi bulunur. Mekanlar genellikle tüm davetlilere hitap edebilecek menüyü oluşturmaya çalışırlar. Yaklaşık 200-300 kişilik bir davetli grubuna sıcak servis yapabilmek profesyonellik gerektirir. Dolayısıyla set menü seçecekseniz profesyonel bir firmayla çalışmalısınız.

İçecek İkramı

sarap

Rakı, bira, şarap, meşrubat  şeklinde olabilir. Limitsiz içecek gece boyunca tüketilecek tüm meşrubat ve alkollü içkiyi kapsar. Menünün yalnızca yerli içkiyi mi yoksa yabancı içkiyi de mi kapsadığını öğrenmelisiniz.

Menü seçimi yaparken alkollü içki tüketmeyen, et yemeyen misafirlerinizi de göz önünde bulundurmalı ve onlar için de seçenekler sunmalısınız.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu