Düğün Mekanı Nasıl Seçilir?

Kusursuz bir düğün için öncelikle düğün mekanı kararını vermeniz gerekiyor. Düğünle ilgili diğer hazırlıkların belirleyicisi düğün mekanıdır.

Bir an önce düğün hazırlıklarına başlamak istiyorsunuz, oldukça heyecanlısınız. Fakat nereden başlayacağınızı bilemiyorsunuz. Öncelikle tüm organizasyonu detaylarıyla planlamanız gerektiğini aklınızdan çıkarmayın. Her adımda planlı hareket etmenin faydalarını göreceksiniz.

Bir yerden başlamanız gerekiyor ve o yer kesinlikle düğün mekanı seçimi olmalı. Diğer tüm düğün hazırlıklarına düğün mekanından sonra devam edebilirsiniz.

Düğün Mekanı İçin Alternatifler Neler?

Özellikle düğün, nişan vs. organizasyonları için tasarlanmış mekanlar düğün organizasyonun sorunsuz gerçekleştirilmesinde bir adım önde diyebiliriz. Otel, kulüp, restoran, kır düğünü, kış düğünü vs. gibi kategorilere ayrılan bu mekanlar davetler konusunda uzmanlaşmıştır.

Bir diğer tercih ise ilgili kurumdan kiralanabilen saray, kasır gibi mekanlardır. Bu mekanlarda organizasyon için iyi bir firmayla anlaşmış olmanız gerekir. Tüm yük sizin üzerinizde olacak. Gün alabilmek için de önceden arayışa başlamış olmak gerekir.

Bunların yanı sıra kendi evinizin bahçesi, plajlar ya da halka açık yeşil alanlar da düğün mekanları arasında yer almaktadır. Rahmi Koç Müzesi, Ankara Kalesi, Demirciköy plajı ve havuzlu bir evin havuzbaşı da pekala düğün mekanı olabilir.

Wedding venue in Oregon has natural trees and beautiful guest seating amidst tall trees.

Davetli Sayınız Belli mi?

Düğün mekanı seçiminde en önemli unsur davetli sayısıdır. Kalabalık bir davetli gurubu için yeterli büyüklükte bir mekan gerekirken, daha küçük gruplar için bir restoran yeterli olabilmektedir. Her iki aile bir araya gelerek davetli sayısını bir an önce belirlemelidir.

500 kişini üzerindeki büyük davetler için oteller ideal bir tercih olabilir. Kır düğünü de yeterli büyüklükte bir organizasyonla mümkün olabilir. 200-300 kişilik bir davetli gurubu için sosyal tesisler, salonlar ya da kulüpler uygun olur.

200 kişiden az kişinin davetli olduğu düğünler için tekne, kulüp, restoran gibi mekanlar yeterli olacaktır.

Düğün Mekanı (2)

Düğün Hangi Mevsimde Yapılacak?

Düğün tarihi genellikle yaza denk getirilir. Fakat son zamanlarda kapalı mekanlar için de güzel alternatifler sunulmakta.  Kış düğünleri de en az yaz düğünleri kadar eğlenceli olabilmektedir.

Hangi mevsimde olursa olsun, mevsimin gereklerini göz önünde bulundurarak eğlecnmli bir düğün organizasyonu hazırlayabilirsiniz.

Düğün Mekanı (1)

Düğün Bütçeniz Hazır mı?

Düğün mekanları arasında fiyatlar kategorilerine göre belirlenmiyor. Kır düğünü otelden daha pahalıdır ya da kulüp restorandan daha ucuzdur gibi bir genelleme yapılamıyor. Dilediğiniz konsepte göre yerler belirleyip fiyat almalısınız.

Fakat şehir merkezinden uzaklaştıkça fiyatlar düşüyor. Ulaşım için bir çözüm üretmek koşuluyla bu alternatifler de değerlendirilebilir.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu