Duman Lekesi Nasıl Çıkar?

Duman lekesi evinizde çok kötü bir görüntü oluşturur. Evde bir kez olsun sigara içilmesi leke oluşması için yeterlidir. Lekeler kalıcı olmadan temizlemek gerekir.

İçinde bir kez sigara içilen bir evin duvarlarında sigara dumanı lekeleri oluşur. Bunların çok kötü görünür. Üstelik nikotin ve katran lekeleri de zor çıkar. Piyasada bunu temizlemek için çok sayıda ürün var ve yapılacak en iyi şey önce en iyi ürünü seçmektir. İşe yaramazsa, o zaman farklı bir çare düşünmek gerekir. Eğer siz de piyasadaki en iyi ürünleri deneyip sorunu çözemediyseniz size başka önerilerimiz var. Bu işin biraz zaman alacağını göz önünde bulundurun. Sağlığınız için de temizlik sırasında muhakkak eldiven kullanın.

Duman Lekesi Çıkarma Yöntemleri

Birinci Yöntem: Alkol

Saf alkol lekeleri çıkarmada kullanılabilir. Bu oldukça ucuz bir yöntem. Bir temizlik bezinin bir kısmını alkole daldırın ve lekeleri bu bezle silin. Bunun bazı boya türlerine zarar verebileceğini unutmayın, bu nedenle önceden görünmeyen, küçük bir alanda test edin.

Duvarları temizlerken yukarıdan aşağıya doğru ilerleyin. Zemine yakın bir yerden başlarsanız malzeme sürekli aşağı akacağından temizlediğiniz yerler tekrar kirlenir. Bu sebeple yukarıdan aşağıya doğru temizleyin. Bir kere yeterli olmazsa, tüm duvarı sildikten sonra ikinci kez silebilirsiniz. Duvarlar yıllarca boyanmadıysa ikinci kez silmekte fayda var.. Hiçbir noktayı da kaçırmadığınızdan emin olun. Ardından tüm duvarı temiz bezle silin. Odayı en az 5-6 saat havalandırın.

İkinci Yöntem: Arap sabunu

Bir kovanın içine doldurulan ılık suyun içinde Arap sabunu belli bir miktar dökülür ve karıştırılır. Ardından karışımın içine bol miktarda karbonat dökülür. Temiz bir bez karışıma batırılır ve silme işlemi yapılarak duvardan is lekeleri temizlenir. Karbonat beyazlatma özelliğine sahip olduğu için is lekeleri nasıl çıkar kapsamında oldukça etkilidir.

Üçüncü Yöntem: Limon Suyu

Limon suyu 2 bardak suyun içine karıştırılır. Temiz bez bu karışımın içine batırılır ve sıkılarak kullanılır. Duvardaki is lekesi silinerek çıkarılır. Gerekirse is lekesi olan bölge birkaç kez silinmelidir. Ardından mutlaka su ile durulama yapılması gerekir.

Dördüncü Yöntem: Yeniden Boyayın

Diğer her şey başarısız olduğunda sigara lekeleri için son bir çözüm var, yeniden boyamak. Ancak, lekelerin üzerine bir kat boya uygulayamazsınız. Nikotin ve katran boyadan belli olabilir. Bunun yerine, önce leke engelleyici bir astar kullanın. Bu, sızıntıyı önler ve seçtiğiniz boyayı üstüne uygulamanıza izin verir. Astarın ardından boyayı uygulayın.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu