Dünya Saati – Earth Hour ile İklim Mücadelesi

Dünya Saati (Earth Hour), iklim değişikliğine dikkat çekmek için düzenlenen çevre etkinliklerinden biridir.

Dünya Saati, 2007 yılında Avustralya’da başladı. Yüzlerce kentte, milyonlarca insan bir saatliğine ışıkları kapatarak küresel iklim değişikliğine dikkat çektiler. Uygulama WWF’in organizasyonuyla 7 kıtada 150’den fazla ülkeye ve 7 binden fazla kente yayıldı.

WWF-Türkiye dünyanın en büyük, deneyimli ve bağımsız doğa koruma kuruluşlarından WWF ağının bir parçasıdır. WWF’in misyonu, dünyanın biyolojik çeşitliliğini koruyarak, yenilenebilir kaynakların sürdürülebilirliğini sağlayarak; kirlilik ve aşırı tüketimin azaltılmasını teşvik ederek gezegenimizin doğal çevresinin bozulmasını durdurmak ve insanın doğayla uyum içinde yaşadığı bir geleceğin kurulmasına katkıda bulunmaktır.

Dünya Saati

Dünya Saati uygulamasının bu yıl onuncusu düzenlenecek. Kentleri ve ülkeleri temsil eden anıtsal yapılar başta olmak üzere, binlerce binada saatler bir saatliğine kapatılacak. Geçtiğimiz yıllarda Paris’teki Eyfel Kulesi, Londra’daki Buckingham Sarayı, Barselona’daki La Sagrada Familia, Vatikan’daki St.Peter Bazilikası, Rio de Janeiro’daki İsa Heykeli, Newyork’taki Empire State Binası ve Times Meydanı, Rusya’daki Kremlin Sarayı ve Mısır’daki piramitler kampanya için ışıklarını kapattı.

Türkiye’de Dünya Saati

Kampanya ülkemizde de destek görüyor. İlk olarak 201o yılında Boğaziçi Köprüsü’nün ışıkları kapatıldı. Bunu 2012 yılında Fatih Sultan Mehmet Köprüsü izledi. Son beş yıl içinde Topkapı Sarayı, Ayasofya Müzesi, Beylerbeyi Sarayı, Küçüksu Kasrı, Dolmabahçe Sarayı ve Saat Kulesi, İzmir Saat Kulesi, Sultanahmet Cami ve Ortaköy Camii gibi anıtsal yapılar kampanyaya katıldı.

Ne Yapabiliriz?

İklim değişikliğine dikkat çekmek için başlatılan bu çevreci uygulama, bir saatin de ötesinde tüm çevre sorunlarına dikkat çekmek amacıyla düzenleniyor. Dünya Saati gezegenimizin sorunlarına dikkat çekmek için bir fırsat olabilir.

Bu yıl 19 Mart 2016 Cumartesi günü 20.30-21.30 saatleri arasında ışıklarımızı kapatarak biz de bu kampanyaya destek olabiliriz.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu