Dünyaca Ünlü Şefler ve Yemekleri

Yaptıkları yemeklerle dünyaca tanınan ve tarifleri bir marka haline gelen ünlü şeflerin hazırlamış olduğu yemekleri öğrenmek ister misiniz?

Dünyanın en iyi restoranlarında kendilerine özgü tariflerle sunum yapan dünyaca ünlü şefler, imzaları niteliğindeki yemeklerle meşhur olmalarının hakkını veriyorlar.

Şefler ve Yemekleri

Massimo Bottura

İtalyan şef Massimo Bottura yemeklerini üç Michelin yıldızlı Osteria Francescana’da sunuyor. Geleneksel lezzetler ile modern sanatı bir araya getirmeyi amaçlayan Bottura, toplamda 44 ödüle sahip. Yemeği: Ragu ve cetarese soslu spagetti.

original_massimo-bottura-spaghetti
Görsel: finedininglovers.com

Gordon James Ramsay

İskoç şef Gordon James Ramsay, futbolcu olarak başladığı kariyerini aşçı olarak sürdürüyor.  Şef, toplamda 14 Michelin yıldızına sahip restoranları bulunuyor.  Yemeği: Wellington biftek.

beef-wellington

Ferran Adrià

İspanyol Ferran Adria, moleküler gastronomi konusunda çalışıyor. Adria, İspanya’nın en bilinen şeflerinden. Yemeği: Fıstık parçalı kuzu kaburgası.

Görsel: foodandwine.com

Jamie Oliver

İstanbul’da da restoranı bulunan İngiliz şef Jamie Oliver, ailesinin sahip olduğu restoranda yetişmiş. 18 kitabı ile de yemek kültüründe önemli bir külliyata sahip. Yemeği: Muz yaprağında balık buğulama.

fish-baked-in-banana-leaf
Görsel: jamieoliver.com

Michel Guérard

Ünlü Fransız şef Michel Guérard, tatlılar konusunda uzman. Tatlı dünyasına yeni bir soluk getiren Guérard 4 adet büyük onur ile ödüllendirildi. Yemeği: Havyarlı çırpılmış yumurta.

french-scrambled-eggs-with-caviar (2)
Görsel: trissalicious.com

Anthony Bourdain

Amerikalı Anthony Bourdain, dünyayı dolaşarak farklı lezzetleri arıyor. 7 kitabında okurlarıyla yemek konusundaki bilgilerini paylaşıyor. Yemeği: Etli fasulyeli türlü.

Etli fasulyeli türlü
Görsel: frenchantiques.blogspot.com.tr

Daniel Humm

İsviçreli şef Daniel Humm, 10 ödlü sahibi ve Amerika’nın en bilinen aşçılarından bir tanesi. Yaptığı renkli yemekler ile tanınıyor. Yemeği: Lavanta ve ballı kavurma ördek.

Lavanta ve ballı kavurma ördek
Görsel: chefsfeed.com

Juan Mari Arzak

Çocukluğunda büyükbabasının restoranında vakit geçiren İspanyol şef Arzak, Evrensel Bask ve 3 Michelin yıldızının sahibi. Mutfağını; avangart, imza, araştırma mutfağı olarak adlandırıyor. Yemeği: Çıtır sarımsaklı berlam balığı.

Hake
Görsel: weareneverfull.com

 

Michel Bras

Şef Michel Bras’ın kardeşi ile birlikte çalıştırdığı Restaurant Bras 3 adet Michelin yıldızına sahip. Özel bıçak üretimi de yapan şefin yemeği: Kızartılmış ekmekli mantar çorbası.

mushroom-soup-with-toasted-bread
Görsel: Food and Wine

Tadabilme fırsatı bulmuş olanlara afiyet olsun.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu