Dünyadan Çay Ritüelleri

Ülkemizde Doğu Karadeniz (Rize ve Artvin) bölgesinde yetiştirilen ve çokça tüketilen çayın hem bizim kültürümüzde hem de dünyanın değişik ülkelerinde kendine has içme ritüelleri vardır.

Condé Nast Traveler dergisi dünyanın çeşitli ülkelerinden çay içme ritüellerine dair oldukça etkileyici fotoğraflar yayınladı.

Çay içilen fincanlar, çayın yanında yenilen atıştırmalıklar ve çayın kendisi ile fotoğraflar bile oldukça lezzetli görünüyor.

Dünyanın Dört Bir Tarafından Çay Ritüelleri

Britanya: 5 çayını ve earl grey’i bilmeyeniniz yoktur. Dünya çay literatürüne kattıkları bunun gibi değerlerle İngilizler çaylarını rengarenk porselen fincanlarda içiyor. Çayın yanında da tatlı ekmekler yiyorlar.

britanya

Hindistan: Hintlilerin tüm yemekleri olduğu gibi çayları da baharat kokulu. Çayı sütle demliyor ve al ile tatlandırıyorlar.

hindistan

Fas: Faslılar yeşil çayı meşhur naneleriyle harmanlıyor. Çay servis edilirken oldukça yüksekten döküldüğü için tüm mekanı çay kokuları kaplıyor.

fas

Çin: Dünyanın en büyük çay üreticisi olan Çin’de her türlü çay yetiştirilmektedir. Çinliler yemek yanı hariç hemen her dakika çay tüketebiliyorlar.

çin

Japonya: Japonya’da çay içme başlı başına bir seremoni. Usulüne uygun yapılırsa çay seremonisi saatlerce sürebilir. Bunun için çay ekipmanları oldukça değer görüyor.

japonya

Doğu Afrika: İngilizler sömürgecilik döneminde çayı Afrika’ya tanıttılar. Kenya, Malawi gibi ülkeler şimdi kendi çaylarını da üretiyor.

doğu afrika

Rusya: Ruslar genellikler Çin orjinli çaylar tüketiyorlar. Tıpkı votkaları gibi çayları da oldukça sert ve şekerli oluyor.

rusya

Fotoğraf: Anna Williams Photography, Prop Styling: Amy Wilson, Kaynak: Condé Nast Traveler

Şimdi çay demleme vakti. Afiyet olsun.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu