Dünyanın En Yaşlı 10 Ağacı

Yıllara direnebilmiş binlerce ağaç dünyamızın çeşitli yerlerinde, geçen zamana ve insanlara tanıklık ediyor.

Zaman geçiyor; şehirler, ülkeler, insanlar değişiyor ama onlar varlıklarını sürdürüyor. Dünyanın çeşitli yerlerindeki 10 ağaç yüzyıllardır hayatta ve geçen zamana tanık. Yaşlarını binleri bulan dünyanın en yaşlı ağaçları doğanın gücünün de birer simgesi.

Methuselah

1
Görsel: Radikal

ABD’nin California eyaletinde bulunan bu ağaç tam 4.843 yaşında. En son 1964 yılında araştırmacılar tarafından birçok dalı kesilmiş olsa da zaman direnmeyi sürdürüyor.

Abarkuh

Abrakuh
Görsel: tishineh.com

İran’ın kadim kültürünün bir parçası olan bu ağaç selvilerin en yaşlısı. İran’da milli simge olarak kabul edilen ağaç, tam 4000 yıldır hayatta kalmayı başarmış.

Llangernyw Yew

Llangernyw Yew
Görsel: Radikal

4000 yıldır hayatta olan ve zamana direnen Llangernyw Yew, dünyanın en yaşlık porsuk ağacı. Güney Galler’de bulunan ağaç bron çağından beri aramızda.

Alerce

Alerce
Görsel: Radikal

3500 yıldır tüm doğal afetlere direnen ve hayatta kalmayı başaran ağaç, selvi ağaçlarının en yaşlılarından. Patagonya’da bulunan ağaç zamana tanıklık etmeyi sürdürüyor.

Senatör

Senatör
Görsel: Radikal

3500 yıl hayatta kalmayı başarmış olan bu ağaç, maalesef 2012 yılında sorumsuz bir kişi tarafından yakıldı. ABD’nin Florida eyaletinde bulunmakta olan ağaç, hayatta kaldığı süre boyunca bölgesinin en yaşlı ağaçlarındandı.

Patriarca de Floresta

Patriarca de Floresta
Görsel: Radikal

Madagascar’dan Güney Afrika Ormanlarına kadar birçok akrabası olan Patriarca de Floresta, Atlantik Ormanı’nda bulunuyor.

Girit’teki Zeytin Ağaçları

Girit'in antik zeytin ağaçları
Görsel: Radikal

Yunanistan’ın Girit adasında bulunan zeytin ağaçlarının yaşları tam olarak bilinmemekle birlikte 2-3 bin yıllık oldukları tahmin ediliyor.

Jhomon Sugi

Jhomon Sugi
Görsel: Radikal

Japonya’da bulunan ağaç tüm Uzakdoğu’da oldukça meşhur. 2.170 yaşında olduğu tahmin edilmekle birlikte, 7.200 yaşında olduğu da rivayet edilmektedir.

Fındık Ağacı

Yaşlı Fındık Ağacı
Görsel: Radikal

Diğer adı “100 Atın Ağacı” olan ağaç, Sicilya’nın Etna Dağı eteklerinde bulunuyor. 2500 yaşında olan ağaç önünden geçenleri selamlamayı sürdürüyor.

General Sherman

General Sherman
Görsel: Radikal

Tam 83 metre boyundaki bu ağaç bir mamut türü. Sequoia Ulusal Parkı’nda yaşayan yaşının yaklaşık 2,300 ile 2,700 olabileceği düşünülüyor.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu