Duş Başlığı Nasıl Temizlenir?

Kullanıma bağlı olarak zamanla duş başlıklarında kireç oluşabilir ve kir birikebilir. Kullanılamaz hale gelen duş başlıklarının uygun yöntemlerle temizlenmesi gerekir.

Sabit duş başlıkları, duvara monte edildiği için, elle tutmak mümkün değildir. Sabit başlık olduğu ve sadece suyun aktığı yerde etkili olacağı için, fazla su harcanmasına neden olacaktır.

Elle tutulabilen duş başlıkları, duvara ayarlanabilir bir mekanizmayla asılı olacağı için kullanımı daha kolaydır. Elle tutulabilen duş başlıkları, sabit duş başlıklarına göre su tasarrufu sağlamaktadır.

Kirlenen ve performansı düşen duş başlıklarını birkaç yöntemle temizleyebilirsiniz.

Birinci yöntem:

Duş başlığını yerinden çıkarın ve sığabileceği büyüklükte bir tencerenin içine koyun. Başka bir kapta bir litre su ve bir bardak sirkeyi kaynatın.

Bu karışımı duş başlığının üzerine dökün. Duş başlığını bu tencerede bir gece bekletin.

Sıcak su, plastik duş başlıklarına zarar verebilir. Bu sebeple plastik duş başlıklarını sıcak suda bekletmeyip sadece suyun içine belli sürelerle sokup çıkarabilirsiniz.

İkinci yöntem:

Öncelikle duş başlığını sökmeniz gerekir. Başlığı sökmeden önce, suyu vanadan kapatın. Söktüğünüz duş başlığını temizlemek için, su deliklerinin üstüne kaynar su dökün.

Daha sonra, bir kapta kireç ve kir çözücü bir deterjanı kaynar su ile karıştırıp duş başlığını bu suda bir süre bekletin.

Sıcak sudan çıkardığınız duş başlığını, soğuk, temiz su ile iyice durulayın.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu