Duş Perdesi Nasıl Temizlenir?

Duş perdesi üzerinde oluşan su lekeleri kötü bir görünüm oluşturur. Banyo yapılan yerin hijyenik olması gerektiğinden duş perdesinin de düzenli olarak temizlenmesi gerekir.

Duş sırasından banyonun ıslanmaması için perde ya da kabin bir ihtiyaçtır. Banyoda küflenme sorunun başlıca sebeplerinden biri nemli ortamdır. Banyonu ıslanmasını engellemek ve hijye sağlayabilmek için duş perdesini temiz tutmalısınız.

Duş Perdesinin Temizliği

PVC duş perdeleri bir çubuğa asılıdırlar. Bu duş perdesi çubuktan çıkarılıp küvetin içinde bol su ile yıkanabilir. Kumaş duş perdeleri ise 30 derecede çamaşır makinesinde yıkanabilir. Dilerseniz bu duş perdesini uygun ısıda ütüleyebilirsiniz de.

Plastik duş perdeleri de makinede yıkanabilir. Plastik duş perdesi makinede zarar görmesin diye makineye havlu gibi yumuşak malzemeler konulabilir. Başka malzemeden bir duş perdeniz varsa, etiketinden temizlik talimatlarına bakabilirsiniz.

Duş perdenizde küflenme varsa, bir kova ılık suyun içerisine biraz çamaşır suyu ekleyin. Duş perdesini yarım gün bu kovada bekletin. Ardından perdeyi çamaşır makinesinde yıkayabilirsiniz.

Koyu renkli duş perdelerinin temizliğinde çamaşır suyu kullanılması önerilmez. Koyu renkli duş perdelerinin temizliğinde sodalı su kullanabilirsiniz. Duş perdesini çubuğundan çıkın küvete serin. Sodalı suya batırdığınız süngerle fırçalayın. Sonra bol su ile durulayın.

Banyoda perdenin kuruması için uygun ortam yoksa, perdeyi balkon gibi açık bir yerde kurutun. Perde tamamen kurumadan önce asmayın.

Bu yöntemleri kullanarak duş perdenizi temizleyebilir ve banyonuzda hijyen sağlayabilirsiniz.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu